Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Birinci Aşama Anlaşmayı İhlal Ederse ABD Tek Taraflı Misilleme Yapabilir

Peter Navarro, Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasını ihlal etmesi durumunda ABD’nin tek taraflı misilleme yapabileceğini söyledi.
Çin Birinci Aşama Anlaşmayı İhlal Ederse ABD Tek Taraflı Misilleme Yapabilir
Yorum

Beyaz Saray Ticaret ve Üretim Politikası Direktörü Peter Navarro, Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasını ihlal etmesi durumunda ABD’nin tek taraflı misilleme yapabileceğini söyledi.

Pazar günü Fox News’e konuşan Navarro; “anlaşmanın en sevdiğim yanı bir uygulama mekanizması ki bu bize Çin’in anlaşmayı ihlal etmesi ve bununla ilgili bir şey yapmaması durumunda temelde tek taraflı olarak misilleme yapma imkanı veriyor” dedi.

Yapılan anlaşmanın bu kapsamda çok güçlü olduğunu savunan Navarro; “bakalım, 200 milyar dolarlık çiftlik ürünü, enerji hizmetleri ve söz verdikleri üretim mallarını alacaklar mı” dedi.

Birinci Aşama Anlaşma İkinci Aşama Anlaşma Bağlı Bunun en kolay izlenecek şey olduğunu anlatan Peter Navarro, ABD’nin hale 370 milyar dolarlık Çin malı üzerinde tarifelerinin olduğunu hatırlattı. Bunun ABD’nin teknoloji mücevherleri için bir savunma olmanın yanında tarafların konuşmaya devam etmeleri için bir sigorta poliçesi olduğunu da ekledi. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de Pazar günü yaptığı ayrı bir açıklamada aynı noktayı vurgulayarak anlaşmayı, gerçek bir uygulamaya sahip olmak olarak tanımladı.

Nihayetinde bu anlaşmanın işe yarayıp yaramadığının Çin’de karar verenler tarafından belirleneceğinin üzerini çizdi.

Peter Navarro Bakalım Çin Sözünde Duracak mı “Eğer kararları sabit fikirliler veriyorsa, bir sonuç alacağız. Eğer reformcular kararları veriyorsa ki umduğumuz şey bu, o zaman başka bir sonuç alacağız. Bu anlaşma hakkında düşünmenin yolu bu; anlaşma iki çok farklı sistemi ikimizin de yararına entegre etmek için ilk adım mı?” dedi. Herhangi bir reaksiyonun “orantılı” olacağını dile getiren Ticaret Temsilcisi Lighthizer, iki aşamalı müzakerelerin ne zaman başlayacağı konusunda ise bilgi vermedi.

“Hayır, herhangi bir tarihimiz yok. Kesin çevirileri, formaliteleri halletmeliyiz. “Bu anlaşmayı imzalayacağız. Ama size şunu söyleyeceğim. İkinci aşama birinci aşamayı nasıl uygulayacağımızla belirlenecek. Birinci aşama anlaşması, her ayrıntıya kadar uygulanacak.” ifadeleriyle konuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu