Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Bir Türlü Toparlanamıyor, Ticarette Düşüş Sürdü

Çin’in ticareti, Çin mallarına yönelik küresel talebin zayıf olması ve iç talebin azalması nedeniyle bu yıl geriledi. Detaylar haberde..
Çin Bir Türlü Toparlanamıyor, Ticarette Düşüş Sürdü
HABER GİRİŞ

Haftanın son işlem gününde açıklanan gümrük verilerine göre Çin, Eylül’de ihracatta bir yıl öncesine göre beklenenden daha küçük bir düşüş kaydederken ithalatta kayıp yaşandığını bildirdi.

Ülkede ihracat geçen ay bir yıl öncesine göre yüzde 6,2 düştü. Bu, analistlerin yüzde 7,6′lık düşüş tahmininden daha az bir seviyeyi temsil ediyor.

İthalat da Eylül ayında bir yıl öncesine göre yüzde 6,2 düştü. Çin’in ihracatı bu yıl Mayıs ayından itibaren her ay yıllık bazda düştü. İthalata ilişkin yıllık bazda son olumlu baskı geçen yılın Eylül ayında yaşandı. Düşüşte, Çin mallarına yönelik küresel talebin zayıf olması ve iç talebin azalması rol oynuyor.

Çin’in Avrupa Birliği’nden yaptığı ithalat, Eylül ayında bir yıl öncesine göre ılımlı bir artış gösterdi. ABD, tek ülke bazında Çin’in en büyük ticaret ortağı iken, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği yakın zamanda bölgesel bazda Çin’in en büyük ticaret ortağı olarak AB’yi geride bıraktı.

Yılın ilk üç çeyreğinde Çin’in ABD’ye ihracatı yüzde 16,4 düşerken ithalatı bu dönemde yüzde 6 azaldı. Çin gümrük idaresinin raporunda, bir yıl öncesine göre yılın ilk üç çeyreğinde hem ihracatta hem de ithalatta büyüme gösteren tek büyük ülke veya bölge Rusya oldu.

GCM Yatırım Banner

Çin’in pandemiden kurtulması son birkaç ayda yavaşladı ve bu durum devasa emlak sektöründeki çöküşün de etkisiyle azaldı. Uluslararası Para Fonu bu hafta 2023 Çin büyüme tahminini yüzde 5,2′den yüzde 5′e düşürürken, yıl için yüzde 3′lük küresel büyüme tahminini korudu.

Çin gelecek hafta Eylül ayı perakende satışlarını üçüncü çeyrek GSYH rakamlarıyla birlikte bildirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın