Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hükümeti Bazı Ürün Gruplarına İthalat Vergi İndirimi Uygulayacağını Açıkladı

Bazı tüketim ürünlerinde ithalat vergisinin düşürüleceğini duyuran Çin hükümeti, iç tüketimi artırmak için harekete geçti.
Çin Hükümeti Bazı Ürün Gruplarına İthalat Vergi İndirimi Uygulayacağını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Maliye Bakanlığı, ülke hükümetinin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacağı öğrenilen ve belirli ürünlerin dahil olduğu bir grup yiyecek ile teknolojik alette ithalat vergi tarifelerinde indirim uygulayacağını açıkladı.

Söz konusu bu ürün grubu arasında donmuş domuz eti, farmasötik ürünler, kağıt ürünleri ve bazı yüksek teknolojiye sahip ekipmanların yer aldığı öğrenildi. Bunun yanında dondurulmuş avokado, portakal suyu, astım ve diabet ilaçları, entegre devreler için anahtar bileşenler ve makineler de vergilerde indirim kapsamına girecek ürünler arasında gösterildi.

Yapılan açıklamaya göre Çin hükümeti, aralarında domuz eti ve teknoloji ürünlerinin de bulunduğu bazı tüketim gruplarında 1 Ocak’tan itibaren daha düşük ithalat vergisi uygulama kararı aldı.

Çin Hükümeti Vergi İndirim KararıBu uygulama kapsamında ülkedeki iç tüketimin canlandırılması amaçlandı. Bölgede bu sıralar yaygın olarak domuz gribi virüsü tehlikesi nedeniyle dondurulmuş domuz eti temininde de sıkıntı yaşandığı biliniyor.

Çin hükümetinden gelen açıklamalarda, yapılan bu hamlenin doğrudan ABD ile olan ticaret savaşıyla alakalı olmadığına, daha çok Trump yönetimiyle varılan anlaşma kapsamında ekonominin canlandırılması amacıyla ilgili olduğuna işaret edildi. İç tüketime destek olmanın amaçlandığının bir kez daha altı çizildi.

2020’nin ilk gününden itibaren geçerli olacak vergi indirimi sayesinde Çin ile ticaret ilişkisi içinde bulunan bazı ülkeler eskisine oranla daha düşük vergi ödemekle yükümlü olacak.

Çin ile Ticaret İlişkisiYeni Zelanda, Peru, Kosta Rika, İsviçre, İzlanda, Singapur, Avustralya, Güney Kore, Gürcistan, Şili ve Pakistan gibi ülkeler Çin ile yaptıkları ticaret anlaşması doğrultusunda daha düşük oranda vergiden sorumlu tutulacaklar.

Kararın duyulmasının ardından Asya borsaları haftanın ilk gününe düşük hacimli işlemlerle karışık bir seyirle başladı. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına yönelik bazı belirsizlikler ve ithalat tarifelerinin düşürüleceği haberi yatırımcıların endişelerini dindirdi. Tokyo ve Seul’de hisse senetleri yatay seyrederken, Sidney ve Şanghay’da gerileme kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu