Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Batık Kredilerinde Bu Yıl Sıçrama Olması Bekleniyor

Analistler Çin’in ekonomisini toparlamada hızlı aksiyon alsa da bankaların batık kredi miktarlarında rekor düzeylerde artış olacağını düşünüyor.
Çin’in Batık Kredilerinde Bu Yıl Sıçrama Olması Bekleniyor

Dünya genelinde 14 milyon insanın yakalandığı ve 592 bin kişinin yaşama veda ettiği Covid-19 pandemisi ilk olarak Çin’de ortaya çıkmıştı. Bu ülke 83 bin vaka ve 5 binden az ölümle 1,4 milyarlık nüfusuna kıyasla salgından oldukça az bir hasarla kurtuldu.

Ancak salgının sıfır noktası olan Wuhan olmak üzere vakaların en çok görüldüğü yerlerde çok sıkı karantina kuralları uygulandı. Böylelikle kısa süre içinde kontrol altına alınabildi. Ekonomisini diğer ülkelere kıyasla daha çabuk açan Çin’de gayrisafi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde %3,2 büyüdü.

Çin’in ekonomisini toparlamak için sağladı finans destekleri, ilerleyen zamanlarda batık kredilerde sıçramaya neden olabilir.
Çin Batık Kredilerindeki Artış
Kaynak: CNBC

Çin aslına ABD, Almanya ve İngiltere gibi ülkelere kıyasla salgından kötü etkilenen işletmelere ve hanehalkına daha az destekte bulundu. Uzmanlar ülkenin 2008 krizinde çok fazla kamu harcaması yaptığını ve yeniden aynı tabloyu yaşamaktan korktuğunu söyledi. Bu yaklaşımları ise birçok üst düzey hükümet yetkilisi tarafından eleştirilmişti.

Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu, bankaların bazılarının potansiyel kredi zararlarını karşılayacak yeterli tampon gücünü ayarlayamadıklarını bildirdi.

Çin’de takipteki veya batık krediler genellikle geri ödemesi 90 günü aşan krediler için kullanılıyor. Fakat bazı bankaların vadesi kısa ve ödemesi gecikmiş kredileri de batık olarak nitelendirdiği biliniyor.

Analistler önümüzdeki aylarda batık kredilerde artış olması ve bunun küçük bankalara daha çok zarar vereceği konusunda uyarıda bulunuyor. CreditSights analistlerinin yaptığı değerlendirmede, Çin bankacılık sektörünün bu yılın ikinci yarısından, gelecek yıla kadar olan zamanda karlılık ve varlık kalitesine dair riskleri açıklamadıkları ifade edildi.

Küçük ve orta ölçekli finansal kurumlar söz konusu tablodan çok daha fazla etkilenecek.
3 Senaryoda Batık Krediler
Kaynak: CNBC

Fitch Ratings bünyesinde yer alan bir derecelendirme şirketinin hazırladığı raporda özellikle ticari kredi veren bankaların batık kredilerinde büyük bir sıçrama olacağı bildirildi. Eğer Çin ekonomisi bu yıl %1 büyürse ticari bankaların batık kredilerinin oranında %3,44 oranında artış olacak.

Çin hükümetinin küçük bankalara destek olması gerektiğini savunan analistler, büyük bankaların da bu yıl bir hayli zorlanacağına dikkat çekiyor. Öte yandan faiz oranları yükselirse bunun bankaların karlılığının toparlanmasına katkıda bulunacağı da vurgulanıyor.

Morgan Stanley analistleri, Çin bankalarının kar büyümesinden ziyade durumun çok daha ötesine bakması gerektiğini savunuyor. Refinitivite verileri ise ülke bankalarının işlem gördüğü borsa endeksinin ise bu yıl %11’e yakın düştüğünü gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum