Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Başbakanı Yeni Zelandalı Mevkidaşına Adil Yatırım Ortamı için Çağrıda Bulundu

Çin Başbakanı Li Keqiang, Yeni Zelanda’ya adil bir yatırım ortamı sağlaması için çağrıda bulundu. Detaylar haberimizde;
Çin Başbakanı Yeni Zelandalı Mevkidaşına Adil Yatırım Ortamı için Çağrıda Bulundu
Yorum

Çin Başbakanı Li Keqiang, telekom devi Huawei’in 5G mobil ağ kurma teklifini reddeden ülkenin Başbakanı Jacinda Ardern ile görüştüğü sırada Yeni Zelanda’ya adil bir yatırım ortamı sağlamak için çağrıda bulundu.

Ardern, bir günlük Çin ziyaretinde Li Keqiang ile bir araya gelmeden önce Pekin’le Yeni Zelanda’nın istihbarat teşkilatının teklifi reddetme kararı hakkında bir diyalog kurmayı umduğunu söylemişti. Kaldı ki Pekin’in Güney Pasifik’teki etkisinin artmasıyla ilgili endişelerini açıkça dile getiren Ardern yönetimi altında Çin ile bağlar iyice gerilmişti. Çin de Şubat ayındaki başlangıcından günler önce Yeni Zelanda’daki büyük bir turizm kampanyasını ertelemişti.

Başbakan Li, Pekin’deki Büyük Halk Salonu’ndaki toplantılarının başında Ardern’e Yeni Zelanda’nın iyi ilişkiler kurma arzusunda işaret ederek; “şu anda Çin-Yeni Zelanda bağları istikrarlı bir şekilde gelişiyor” dedi.

Çin Başbakanı Li Keqiang Yeni Zelanda İlişkilerimiz İstikrarlı “Çin de ayrıca Yeni Zelanda ile ilişkilere büyük önem veriyor ve istekli. Umarız birbirimizin çıkarlarıyla ilgili en büyük ortak paydanın peşinde olabiliriz ve her iki taraf da birbirlerinin işletmelerine yatırım yaptığında şirketler adil, şeffaf ve uygun bir ortamın tadını çıkarabilirler.” dedi. Ardern de Li’ye, ülkesinin Çin’le olan ilişkisine verdiği önemi vurgulamak istediğini söyledi. 2008 yılında Yeni Zelanda, Çin’le serbest ticaret anlaşması imzalayan ilk Batı ülkesi olmuştu.

Çin ilişkilerini en önemli ve en kapsamlı ilişkilerinden biri olarak tanımlayan Yeni Zelanda Başbakanı, etkileyici ve yenilikçi tarihlerinden şimdiden keyif aldıklarını belirtti.

Yeni Zelanda Başbakanı Çin İlişki Açıklaması Li ile toplantılarından önce gazetecilere konuşan Ardern, Yeni Zelanda’nın Huawei kararında takip ettiği süreci belirleyeceğini ve olayda hiçbir siyasi ya da diplomatik etkinin olmadığına dikkat çekti. Yeni Zelanda’nın Huawei’i yasakladığını öne süren medya raporlarının doğru olmadığını bildiren Ardern; “Bu, sürecin bugüne kadar nasıl üstlenildiği ve şu anda nerede durduğu hakkında konuşmak amacıyla diyalog kurmak için bir fırsat” dedi.

Ardern, Çin ile olan ilişkilerinde karışıklıklar olduğunu kabul etse de Yeni Zelanda’nın en büyük ticaret ortağıyla aralarının açık olduğuna dair söylentileri reddetti. Bunların yanında Çin’le Asya devinin Yeni Zelanda’nın en büyük ihracat ortağı haline gelmesine yardım eden serbest ticaret anlaşmasının iyileştirilmesi konusunda konuşmayı beklediğini de dile getirdi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Müslümanlara tutumu ile tüm dünyanın eleştirilerine maruz kalan Çin’in söz konusu tavrıyla ilgili ise Ardern, geçmişte bu sorunları gündeme getirdiğini belirtti ancak bugünkü görüşmede konunun tartışılıp tartışılmayacağını açıklamadı. “İnsan hakları sorunları, Yeni Zelanda’nın rutin olarak Çin ile olan ilişkilerimizde gündeme getirdiği şeyler” diyerek soruyu cevapsız bıraktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu