Yatırım yapmaya başla!

Çin Başbakanı: Yabancı Şirketler için Eşit Şartlı Faaliyet Alanı İnşa Ediyoruz

Çin Başbakanı Li Keqiang, küresel iş liderlerine ve hükümet yetkililerine, Pekin’in yabancı şirketler dahil olmak üzere tüm şirketler için eşit şartlar sağlamak istediğini söyledi.
Çin Başbakanı: Yabancı Şirketler için Eşit Şartlı Faaliyet Alanı İnşa Ediyoruz

Çin Başbakanı Li Keqiang, küresel iş liderleri ve hükümet temsilcilerine, Pekin’in ülkede tüm şirketler için eşit bir oyun alanı yaratmak için çaba göstereceğini söyledi.

Amerikalı ve Çinli müzakerecilerin ticaret görüşmelerine yeniden başlamasına karar verilmişken gelen bu söylem, ABD anlaşmazlığın merkezindeki yabancı firmalar için haksız muamele şikayetlerine hitap ediyor gibi göründü. Yine de Çin liderliğinin ekonomik özgürlük vaadi konusunda ne derece hareket edeceği hala önemli bir sorun olarak yorumlandı.

Çin’de düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Li Keqiang, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin yabancılara taahhütleriyle dikkat çekti.

Çin Başbakanı Dünya Ekonomik Forumu Yabancı Taahhütleri“Şu anda devlete ait işletmelere, özel sektöre ait işletmelere ve yabancı sermayeli şirketlere izin vermemiz gerekiyor, Çin’de kayıtlı oldukları sürece Çinli şirketler olarak tanınacak ve hepsi eşit muamele görecektir.” diyen Li, Çin’in bu yılki 2 trilyon Çin yuanı (300 milyar dolar) değerindeki vergi ve ücret indirimleri planının üç işletme kategorisine nasıl uygulanması gerektiğini örnek gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in G-20 toplantıları üzerine konuşan Li’nin yorumlarında ticaret gerilimleriyle ilgili doğrudan bahsetmemesi dikkat çekti.

Çin Başbakanı Dünya Ekonomik Forumu Ticaret Savaşı Beklentileri Öte yandan bugünkü açıklamasında Li, Çin’in ekonomisini yabancı katılıma açtığı ya da açmayı planladığı alanların da bir listesini çıkardı. Buna göre Çin’in, önceki plana kıyasla bir yıl önceye çekerek senetler, vadeli işlemler ve hayat sigortası şirketlerinin yabancı mülkiyeti üzerindeki kısıtlamaları 2020 yılına kadar kaldıracağı bildirildi.

İmalat sektörünü daha büyük yabancı yatırımlara açmak, otomotiv endüstrisindeki yabancı sermaye kısıtlamalarını hafifletmek ve yabancı yatırıma kapalı olan endüstrileri kademeli olarak açmak da bunlara dahildi. Bu noktada Li’nin konuşmasında Mart ayında yaptığı Ulusal Halk Kongresi seslenişindeki kadar ekonomik zorluklardan bahsetmediği de görüldü.

Dünya Ekonomik Forumu önünde Li, ülkenin ekonomik büyüme hedefinde yüzde 6 ila yüzde 6,5 arasında hedefe ulaşma yolunda olduğu yorumunu tekrarladı. Bu da seviyenin 1990’dan bu yana en yavaş büyüme olan, geçen yılki yüzde 6,6’lık büyüme oranının altına düşeceği gerçeğini hatırlattı. Ekonomik politika cephesinde Li, Çin’in para biriminin rekabetçi devalüasyonuna girmeyeceğini ya da büyüme üzerindeki baskıya rağmen ekonomisini aşırı teşviklerle doldurmayacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum