Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Başbakanı IMF’ye Seslendi: Büyüme Teşvik Edilmeli

Çin Başbakanı Li Qiang, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva görüşmesi sonrasında konuştu.
Çin Başbakanı IMF’ye Seslendi: Büyüme Teşvik Edilmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin Başbakanı Li Qiang, Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Görüşmede iki taraf iş birliğini daha da güçlendirme sözü verdi.

Çin ekonomisinin bu yıl sürdürülebilir bir toparlanma eğilimini sürdürdüğünü kaydeden Li, Çin’in reform ve dışa açılmaya sadık kalarak politika koordinasyonunu daha da güçlendireceğini ve ekonomik büyümeyi teşvik edeceğini söyledi.

Li’ye göre Çin, özel girişimler için kalkınma ortamını optimize edecek, dış ticaretin ölçeğini ve yapısını iyileştirecek ve yabancı sermayeyi çekmek ve kullanmak için daha fazla çaba gösterecek. Ülkenin kendinden emin olduğunu ve sürdürülebilir ve sağlam ekonomik kalkınmayı teşvik etme kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Li, Çin’in IMF ile iş birliğini derinleştirmeye ve IMF’nin küresel yönetişimde önemli bir rol oynamaya devam etmesini desteklemeye istekli olduğunu söyledi. IMF’nin 16. genel kota incelemesinden anlamlı sonuçlar elde edileceğini umduğunu belirtti.

IMF’nin korumacılığa ve her türlü ayrıştırma ve zincir kırmaya karşı duracağını, ekonomik küreselleşmeyi ve serbest ticareti koruyacağını, küresel sanayi ve tedarik zincirlerinin istikrarlı ve düzgün akışını sürdüreceğini belirten Li, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerdeki etkisini geliştireceğini umduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Li, Çin’in IMF’nin borç konularındaki rolünü desteklemeye devam edeceğini ve tüm tarafların orta yolda buluşarak gelişmekte olan ülkeleri somut eylemlerle desteklemesini umduğunu vurguladı.

‘IMF, Çin’i Desteklemeye Devam Edecek’

IMF Başkanı Georgieva ise Çin’in dünyadaki ekonomik büyümenin üçte birine katkıda bulunduğunu ve IMF’nin Çin’in ekonomik büyümeyi teşvik etmek için gösterdiği sağlam çabaları takdir ettiğini söyledi.

Çin’in, savunmasız ülkeler ile düşük ve orta gelirli ülkelerin kalkınmasına ve küresel kalkınmaya yardım etmedeki öncü rolüne değer verdiğini sözlerine ekledi. Georgieva, IMF’nin Çin ile daha fazla işb irliği yapmaya istekli olduğunu iletti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın