Yatırım yapmaya başla!

Çinli Bankalar Nakit Sıkıntısı Korkuları ile Karşı Karşıya

Çinli otoritelerin sıkıntılı Baoshang Bank'ı devralmasıyla birlikte ülkedeki bankacılık sektörününde nakit sıkıntısı korkusu başladı.
Çinli Bankalar Nakit Sıkıntısı Korkuları ile Karşı Karşıya

Yaklaşık 20 yıllık bir davaya bağlı olarak Çinli yetkililer sıkıntılı Baoshang Bank’ı devraldılar. Bu durum, ülkedeki bankacılık sektörünü, korkuttu ve büyük borç verenlerden borç para almalarını zorlaştırdı. Çin’in merkez bankası ile ülkenin bankacılık ve sigorta düzenleyicisi, Mayıs ayı sonlarında, bankanın yol açtığı ciddi kredi risklerini vurgulayarak, Baoshang Bank’ı kontrolüne geçirdi.

O zamandan beri riskten kaçınma Çin’in büyük bankaları arasında daha küçük finansal kuruluşlara borç vermeyi göze alarak yaydı. Bankaların, birbirlerine borç verdikleri bankalararası piyasa, borçlular için nakit akışı sorunlarına yol açmıştı. Bu durum, artan temerrüt riski ve yavaşlayan bir Çin ekonomisi fonunda, finansal sektöre yönelik riskler konusunda endişelere neden oldu.

Analistlere göre; likidite sorunlarının ötesinde, risk Çin’in yerel tahvil piyasasına da sıçramaya başladı. Çünkü borç verenler, küçük firmalardan gelen şirket tahvillerini teminat olarak kabul etme konusunda isteksiz hale geliyor.

Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, “Geçen ay Baoshang Bank’ın düzenleyici devralmasından kaynaklanan yansımalar, bölgesel bankalar arasındaki likidite koşullarını o zamandan beri önemli ölçüde sıkılaştırdı,” dedi.

Bununla birlikte Çin Halk Bankası, küçük bankaları desteklemek için adımlar atarak tepki gösterdi. Haziran ayında sisteme daha fazla para enjekte etti ve orta vadeli borç verme tesisi aracılığıyla kurumlara 500 milyar yuan borç verdi.

Baoshang Bank’ın Devralınması

Baoshang Bank'ın DevralınmasıPBOC ile Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu, 24 Mayıs’tan bir yıl boyunca 291 şubesi bulunan İç Moğolistan merkezli bir ticari borç veren olan Baoshang Bank’ın kontrolünü ele geçireceklerini açıkladılar.

Mevcut en son kayıtlar, bankanın borçlarının son yıllarda artmakta olduğunu gösterdi. 2016 yılı sonunda ödenmemiş kredilerde 156,5 milyar yuan borç olduğu görüldü. Baoshang, 2016’dan beri herhangi bir yıllık rapor yayımlamamıştır.

Çin’in en büyük devlet borç verenlerinden biri olan Çin İnşaat Bankası, bankanın ticari faaliyetlerini yürütmek üzere atandı. Çin’in merkez bankası o sırada, şirket mevduatlarının ve bankalararası borçların 50 milyon yuanın altındaki tüm anapara ve faizi garanti edeceğini söyledi.

Bankalar ve Diğer Finansal Kuruluşlar Sıkışıklıkla Karşı Karşıya

Bankalar ve Diğer Finansal Kuruluşlar Sıkışıklıkla Karşı KarşıyaDevralınmadan kısa bir süre sonra, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, korku yayıldıkça borçlanmada sorunla karşı karşıya kaldılar.

İki bölgesel borç veren olan Jinzhou Bankası ve Great Wall West China Bank, bankalararası piyasada işlem gören kısa vadeli borçlanma araçları olan ve küçük bankalar tarafından daha büyük borç vericilerden borç almak için kullanılan, pazarlık edilebilir mevduat sertifikaları vermekte zorluk çekti.

Bu tür araçlar, özellikle küçük olan bankalar için giderek daha önemli bir finansman kaynağı olmuştu. PBOC sonunda Jinzhou Bankası için teminatlar vermek üzere devreye girdi. Ancak riskten kaçınma sadece bankalara dahil değildir.

Reuters, bu ayın başlarında Pekin merkezli bir yatırım fonu olan Yeni Çin Fonu Yönetimi’nin çeşitli ürünlerde varsayılan olarak varlıkları satması gerektiğini belirtti.

Moodys’in kıdemli analisti Yulia Wan, “Bankalar, banka dışı finansal kuruluşlara borç verme konusunda daha isteksiz hale geliyor,” dedi.

Goldman Sachs analistleri ise “Devralma, özellikle küçük bankalar ve bankacılık dışı finansal kurumlar için piyasadaki potansiyel likidite riskleri ile ilgili endişelere yol açtı,” ifadelerini kullandı.

J.P Morgan ise bu tür şehir ve kırsal ticaret bankalarına Baoshang’ın devralınmasının ardından Mayıs raporunda Çin’in bankacılık sistemindeki en zayıf halka adını verdi.

Amerikan yatırım bankası, söz konusu banka grubunun tahsili gecikmiş alacak oranının, ticari bankaların toplamında önemli ölçüde arttığını söyledi. Çin Bankacılık ve Sigortacılık Düzenleme Komisyonu’ndan gelen verileri de aktardı.

Wall Street Journal ise Barclays’in Mayıs ayındaki bir analizine dayanarak, Baoshang ve Jinzhou dahil 19 küçük Çinli bankanın 2018 yılı raporunu yayımlamayı ertelediğinin potansiyel olarak endişe verici bir sinyal olduğunu yazdı.

Durumun Çin’in Tahvil Piyasası Üzerindeki Etkisi

Durumun Çin'in Tahvil Piyasası Üzerindeki EtkisiAnalistlere göre; Çin yerel tahvil piyasası, olumsuz duyarlılığın yayılması nedeniyle etkilenmeye başladı. Capital Economics’ten Julian, kısa vadeli borçlanma şekli olan geri alım anlaşmasına atıfta bulunarak, “Bankalararası borç verenler, kurumsal bonoları repo anlaşmalarında teminat olarak kabul etmekte daha isteksiz hale geldi,” dedi.

Julian’a göre bu, pek çok banka dışı finans kuruluşunun özellikle de menkul kıymet şirketlerinin fon almasını zorlaştırdı. PBOC’nin borç verme tesislerine doğrudan erişemediklerinden, küçük menkul kıymetler firmalarına acil durum fonu sağlaması için büyük bankalar ve aracı kurumlar tarafından merkez bankasına çağrı yapıldı.

Goldman Sachs, bu tür finansal kuruluşlara ulaşıldığında, yerel tahvil piyasasında büyük yatırımcılar olması nedeniyle endişe verici olduğunu belirtti. Goldman’a göre; banka dışı finansal kuruluşlar orta vadeli senetlerin yaklaşık yüzde 60’ını elinde bulunduruyorlar ve aynı zamanda üç politika bankası tarafından yayımlanan politika bankası bonolarına giderek daha önemli yatırımcılar oluyorlar.

Goldman, küçük bankalar aynı zamanda merkezi devlet tahvillerinde büyük yatırımcı konumunda bulunduğunu söylüyor. kaygılar daha sonra yayıncılara da yayılabilir.

BlackRock’ta Asya Kredisi Başkanı Neeraj Seth, daha fazla Çinli şirketin borçlarını temerrüde düşürmesini beklediğini söyledi. Salı günü Singapur’da düzenlenen bir brifingde gazetecilere verdiği demeçte, “Kıyı bono piyasalarında varsayılan oranların buradan artmaya başlamasını ve geçen yıla göre biraz daha yüksek olmasını bekliyoruz,” dedi.

Seth, yine de varsayılan firmaların, küçük şirketlere ve teknoloji ile ihracata yönelik işletmeler gibi belirleyici sektörlerde yer alacağını umduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum