Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Bankalarının Yeni Yuan Kredileri Ocak’ta Rekor Seviyeye Ulaştı

Çin bankaları, Ocak ayında 3,58 trilyon değerinde yeni kredi verdi. Bu, kayıtlardaki en yüksek seviye oldu.
Çin Bankalarının Yeni Yuan Kredileri Ocak’ta Rekor Seviyeye Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Merkez Bankası, Ocak ayına ilişkin yeni yuan kredileri verilerini açıkladı. Buna göre Çin bankaları 2021’in ilk ayında yıllık yüzde 12,7 artışla 3,58 trilyon yuan değerinde yeni kredi verdi. Rakam, Aralık’taki 1,26 trilyon Çin yuanı seviyesinin ve bir yıl öncenin 3,34 trilyon yuanının üzerinde geldi.

Aynı zamanda 3,50 trilyon Çin yuanı yönündeki Reuters anketinin tahminleriyle karşılaştırıldı. Çin Merkez Bankası, Çin Yeni Yılı tatillerinden önce nakit sağlamak için düzenli likidite enjeksiyonlarını yaparken bankalar daha kaliteli müşteriler edinmeye ve pazar payı kazanmaya çalıştıkça kredilerin yıl başında daha yüksek olma eğiliminde olduğu belirtildi.

Çin’in yeni banka kredileri Ocak ayında mevsimsel talebin artmasıyla yeni zirvelere sıçrarken, geniş kredi büyümesi yavaşladı.
Çin Bankalarının Yeni Yuan Kredileri Ocak
Kaynak: Trading Economics

Capital Economics Ocak ayının yeni kredi rakamlarının genellikle yılın en yüksek rakamları olduğunu belirterek temel eğilimi ölçmek için geri ödenmemiş kredi büyümesine odaklanmanın daha mantıklı olacağını söyledi.

“Hem banka hem de banka dışı kredilerdeki geniş tabanlı yavaşlama nedeniyle Çin’deki kredi büyümesi geçen ay daha da düştü” diyen Capital Economics, PBOC finansal riskleri dizginlemeye odaklandığından, kredinin yavaşlamaya devam etmesini muhtemel değerlendirdi. Bu durumun yılın ikinci yarısında ekonomide büyüyen bir rüzgar haline geleceğini ekledi.

PBOC, salgından etkilenen ekonomiyi desteklemek için 2020’nin başından bu yana bir dizi önlem alsa da son aylarda daha istikrarlı bir duruşa geçti.
Çin Kredi Büyüme Aralık 2020
Kaynak: Trading Economics

Aralık ayındaki kredi büyümesi verileri üzerine görüş bildiren ekonomist Iris Pang, kredi büyümesi ve toplam finansmanın beklenenden daha az büyüdüğünü bunun da kaldıraç kaldırma reformunun Aralık ayında başladığının bir işareti olduğunu savunmuştu.

Çin’de yılın ilk üç ayında kredi rezervasyonu yapmanın endüstri uygulaması olduğunu hatırlatarak Ocak’ta güçlü büyüme beklediklerini aktarmıştı.

Bununla birlikte PBOC Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin’in para politikasında ani bir değişimden kaçınacağını belirterek, ekonomik toparlanmayı riskleri önleyerek dengeleyeceğini duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu