Yatırım yapmaya başla!

Ay’ın Karanlık Yüzüne İlk İnişini Gerçekleştiren Çin Tarihe Geçti!

Çin’in geçtiğimiz ay fırlatılan uzay aracı Chang’e 4, ayın karanlık yüzüne inişini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve tarihe geçti.
Ay’ın Karanlık Yüzüne İlk İnişini Gerçekleştiren Çin Tarihe Geçti!

İnsanlığın tarih boyunca gerçekleştirdiği en başarılı işlerden birisi hiç kuşkusuz Ay’a yolculuk olmaktadır. Ancak yine de bugüne kadar gezegenimizin uydusuna çok fazla yolculuk gerçekleştirildiğini söyleyemeyiz. Daha çok Mars görevleri için odaklanıldığını söyleyebiliriz. Burada Mars’ta yaşam ve koloni kurma ihtimali büyük rol oynuyor.

Ancak Çin, bugüne kadar yapılmamış bir şeyi başardı. Çin Ulusal Uzay Dairesi, geçtiğimiz ay içerisinde Ay yörüngesine fırlatmış olduğu Chang’e 4’ü fırlatmıştı. Gelen son haberler Chang’e 4’ün Ay’ın karanlık yüzüne sorunsuz şekilde iniş gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Ay’a yolculuk gerçekleştiren üçüncü ülke olan Çin, karanlık yüzeye iniş gerçekleştirmesiyle tarihi bir olaya imza attı.

Çin Karanlığın Peşinde!

Bugüne kadar Ay’a gerçekleştirilen yolculuklar, gezegenin bize dönük tarafına yapılmıştı. Bugüne kadar uzmanlar Ay’ın karanlık yüzüne yapılacak olası bir inişin oldukça zor olduğunu belirtiyordu. Sebebi ise araçların kontrolü için kullanılan radyo dalgalarının buraya ulaşmasının daha zor olması.

Çin ise bunu oldukça basit bir yöntemle çözmüş. Mayıs ayında Ay’ın diğer tarafına, gönderilecek olan Chang 4 ile iletişim kurulması için ayrıca bir uydu gönderdi. Bu sayede gönderilen Chang’e 4 ile Dünya arasında iletişim sağlanmış oldu. İnişini başarılı bir şekilde gerçekleştiren uzay aracının pek çok önemli araştırmaya imza atması bekleniyor. Bu görevler arasında Güneş Sistemi’nin geçmişe dönük incelenmesi, 2500 km çapındaki krater ve Güney Kutup-Alken Havzası’nın yaşının hesaplanması yer alıyor.

ABD Çin’in Çalışmalarından Rahatsız

ABD Çin’in Çalışmalarından Rahatsız

Yukarıdaki resimde Chang’e 4’ün Ay’ın karanlık yüzünden yolladığı ilk fotoğrafı tanık oluyorsunuz. Çin’in tarihe geçen inişi ile beraber, ABD yönetiminin bu durumdan rahatsız olduğu belirtiliyor. ABD teknolojik alanda olduğu gibi astronomi alanında da Çin’i gerçekleştirdiği atılımları tehditkar olarak tanımlıyor. Bilindiği üzere NASA’nın Çin ile çalışması ABD hükümeti tarafından yasaklanmıştı.

Çin’in ise burada durmaya niyeti yok. 2030 yılında Ay’a insan göndermeyi planlayan Çinliler, Chang’e 4’ün bu süreçte bilinmeyen pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor. Çin medyasında yer alan bazı haberlere göre, ülke gelecekte Ay’da patates yetiştirmeyi bile planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum