Yatırım yapmaya başla!

Çin’in Avustralya ile Ticaret Savaşının Arkasında Trump Olabilir

Çin'in Avustralya arpa ithalatına %80'e varan tarife uygulayacağını açıklamasıyla gerilim artarken, ticaret savaşının ardında Trump'ın olabileceği iddiası dikkat çekti.
Çin’in Avustralya ile Ticaret Savaşının Arkasında Trump Olabilir

Koronavirüsle mücadelede başarılı ülkeler arasında gösterilen Avustralya şu aralar ticaret savaşıyla gündemde. Avustralya Ticaret Bakanı bugün yaptığı açıklamada ülkesinin Çin ile ticaret savaşı istemediğini söylese de Pekin’in Avustralya arpasına sert tarifeler koyarak yanlış yaptığı yönündeki yorumu tekrarladı.

Kaldı ki Pekin tarifeleri, ülkenin pandemiye yönelik bir soruşturmayı savunması nedeniyle bir ceza olarak yorumlanmıştı.

Çin ise Avustralya’nın fiyat indirme uyguladığını ve bunun yerel sektörün zarar görmesine yol açtığını belirterek 19 Mayıs itibarıyla Avustralya’dan arpa ithalatına %80,5’e varan vergi getireceğini açıkladı. Arpa tarifeleri, Çin’in Avustralya’nın en büyük dört mezbahasından sığır ithalatını yasaklamasından bir hafta sonra geldi.

Simon Birmingham gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Avustralya bir ticaret savaşıyla ilgilenmiyor. Ticaret politikalarımızı misilleme esasına göre takip etmiyoruz. Güçlü bir şekilde desteklediğimiz ticaret kurallarına göre çalışıyoruz.”

Çin’in DTÖ kurallarını uygularken hem olgu hem de hukuk hataları yaptığını belirten Birmingham, Avustralya’nın ürünlerin dampinginde bulunduğuna dair bir kanıt bulunmadığını sözlerine ekledi. Bununla birlikte Çin’in müdahalelerinin ardından ülkedeki işletmelerin başka pazarlara bakabileceklerini bildirdi.

Avustralya-Çin arasındaki gelişmeler, doğal olarak ülkenin pandemiye yönelik soruşturmayı destekleyerek ABD’nin tarafına geçmesiyle ilişkilendirildi. Hatta The Australian Financial Revie, Trump’ın Çin’in Avustralya ile ticaret savaşının arkasında olup olmadığını sorguladı.

Phillip Coorey Avustralya’nın Çin’le ilişkisinin kötüye giderken Morrison hükümetinin Trump’a ilişki hayal kırıklığının çok derin olduğunu yazdı.

Avustralya’nın,sahte damping iddialarına dayanarak arpaya tarifeler getirdiği için Çin’e kızgın olduğunun sır olmadığını vurgulayan Coorey, daha az belirgin olanı hükümetin Trump yönetimi ile eşzamanlı ve derin hayal kırıklığı ifadeleriyle açıkladı. Avustralya için alarm zillerinin, geçen yıl Trump ile Xi G-20’de bir araya geldiğinde çalmaya başladığını dile getirdi.

Daha sonra Trump’a göre Çin, ABD tarım ürünlerinin muazzam bir miktarını satın almayı kabul etti.

Avustralya hükümeti, böyle bir anlaşmanın Avustralya’nın Çin’e ihracatı üzerinde ne gibi etkileri olacağını çözmek için uğraşsa da detay yoktu. Coorey Ocak ayında imzalanan ABD-Çin anlaşmasında işlerin daha belirgin hale geldiğini öne sürdü.

Anlaşmaya göre Çin, 32 milyar dolarlık tarım ürünü dahil iki yıl boyunca ABD’den ithalatlarında 200 milyar dolarlık artışı kabul etmişti. Ve geçen hafta Avustralya arpasına yönelik taslak kararının ardından birinci aşama anlaşmadaki yükümlülüklerin parçası olarak ABD’den arpa ve yaban mersini almaya başlamayı kabul etti.

Scott Morrison, iki eylem arasında bir bağlantı görüp görmediği sorulduğunda hayır dese de üst düzey bir yetkili şöyle dedi:

“Avustralya arpasına tarife koyma kararı, Çin’e ABD’ye taahüdü açısından yardımcı oluyor mu? Evet. Çin, acımızın Amerika’nın kazancı olduğu fikrinden zevk alacak mı? Eminim, öyle.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum