Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Avustralya Şarap İthalatına Geçici Anti-Damping Önlemleri Uygulayacak

Çin ile Avustralya arasında devam eden ticaret anlaşmazlıklarında şarap ithalatı için geçici anti-damping uygulamaları açıklandı.
Çin Avustralya Şarap İthalatına Geçici Anti-Damping Önlemleri Uygulayacak

Çin ve Avustralya arasındaki ticaret gerilimleri, 2020 boyunca önemli ölçüde arttı. Avustralya’nın toplam ihracatının yaklaşık üçte biri Çin anakarasına gerçekleşirken, yaşanan anlaşmazlık nedeniyle ülkenin ihracatında düşüş gözlendi.

Çin Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, 28 Kasım’dan itibaren Avustralya’dan ithal edilen şaraba %107,1’den %212,1’e kadar geçici anti-damping tarifeleri uygulanacağını duyurdu.
Avustralya'nın Çin'e Şarap İthalatı
Kaynak: WineAustralia

Avustralya ise Çin’in anti-damping tarifeleri uygulamalasına meydan okurcasına cevap verdi. Kalkınmayla ilgili ciddi ifadesinin şarap üreticilerinin herhangi bir eylemi değil, diplomatik şikayetlerle ilgili olduğunu ifade etti.

Avsutralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham, tarifelerin haksız olduğunu ve yüzlerce şarap üreticisi için üzücü bir dönem olduğunu söyledi. Birçok işletme için Çin ile şarap ticaretini yaşanmaz hale getireceğini de sözlerine ekledi.

Hükümet, Çin’in 2,9 milyar Avustralya doları değerinde bir sektör olan toplam şarap ihracatının %37’sini aldığını söyledi. Geçen hafta Çin, Avustralya’nın dış yatırımı, ulusal güvenliği ve insan hakları politikası ile ilgili şikayetlerinin bir listesini açıkladı. Canberra’nın en büyük ticaret ortağıyla ikili ilişkisini yeniden tesis etmek için eylemlerini düzeltmesi gerektiğini söylemişti.

Avustralya Tarım Bakanı David Littleproud verdiği demeçte, “Çin’in son yorumları, aslında herhangi bir endüstrinin yanlış yaptığı bir şeyden ziyade bu konulardaki şikayetleriyle ilgili olduğu algısını veriyor. Avustralyalı ihracatçıları endişelendirmiyor, dünyanın her yerinden ihracatçıları endişelendiriyor,” dedi.

Çin Alkollü İçecekler Derneği’nin talebi üzerine ülke Ağustos ayında anti-damping soruşturması başlatmıştı.
Avustralya'nın Şarap İhracatının Detayları
Kaynak: WineAustralia

Ancak Canberra’da Avustralya, koronavirüsün kökenleri hakkında bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulunduğundan, gümrük tarifeleri uygulama ön kararı, cezai ticari önlemlerinin bir parçası olarak görülüyordu.

Birmingham, Çin’in bir dizi Avustralya sanayisine yönelik ticari yaptırımlarının kümülatif etkisine işaret ederek, diğer faktörlere bir yanıt olsaydı, bunun Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne verdiği taahhütlerle tamamen uyumsuz olacağını söyledi.

Çin bu yıl, Avustralya arpasına gümrük vergisi koydu. Et ithalatını askıya alırken, Çinli ihracatçılara Kasım ayından itibaren kömürden deniz ürünlerine kadar yedi Avustralya ürünü kategorisinde gümrük gecikmeleri beklemeleri söylendi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum