Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin Avustralya Şarabına Geçici Sübvansiyonlar Koymaya Hazırlanıyor

Çin ile Avustralya arasındaki ticaret gerginliği devam ederken, şarap ithalatına geçici sübvansiyon uygulanacağı açıklaması geldi.
Çin Avustralya Şarabına Geçici Sübvansiyonlar Koymaya Hazırlanıyor

Çin’in ticaret bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Avustralya ile siyasi gerilimlerin artmasıyla birlikte endüstri üzerindeki baskı artırılacak. Kasım ayının sonlarında Çin, Avustralya şarap ithalatına geçici anti-damping uygulamasını açıklamış ve işlerin ciddileştiği görülmüştü. Şimdi ise Çin’den yeni hamleler geliyor.

Açıklamaya göre; Çin, şarap getiren ithalat operatörlerinin Avustralya sübvansiyonlarından faydalanıp faydalanmadığını belirlemek istiyor.
Avustralya Şarap İhracatının Değeri
Kaynak: ABARES

Bu konuda bir soruşturma başlatan Çin’in gümrük idaresine depozito ödemesi gerekeceği duyuruldu. Ticaret Bakanı Simon Birmingham’ın ofisi, Avustralya’nın kararın farkında olduğunu söyledi. Ancak Çin’in açıklamasından sonra herhangi bir yorumda bulunmadı.

Ağustos ayında Pekin, Çin Şarap Endüstrisi Birliği’nin talebi üzerine Avustralya şarap sübvansiyon programlarına yönelik bir soruşturma başlattı. Geçen ay ise anti-damping araştırmasının ardından Avustralya’dan ithal edilen şaraba %107,1 ila %212,1 arasında anti-damping tarifeleri uygulamaya başladı.

Canberra, Avustralya’nın koronavirüs pandemisinin kökenlerine ilişkin bağımsız bir soruşturma çağrısı yapmasından bu yana, Çin’in Avustralya şarabına karşı hareketlerini cezalandırıcı ticaret önlemlerinin bir parçası olarak gördüğü biliniyor.

Bu gelişmeler ışığında Avustralya göstergesi S&P / ASX 200 endeksi %0,67 oranında ekside 6683,1 puandan günü tamamladı.
S&P / ASX 200 %0,67 Ekside
Grafik: Market Watch

Güne hafif ekside başlayan endeks, negatif bölgede seyretti ve düşüş eğilimini korudu. Günün en yüksek seviyesini 6724,6 puan ile kaydeden endeks, en düşük 6678,3 puanı gördü. Dünkü işlemleri güçlü yükselişle sonlandıran endeks, bugün kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Endeksin 5 günlük getirisi %1,03 oranındayken, 1 ayda %4,13 oranında değer kazandı. Yılbaşından bu yana performansı incelendiğinde ise %0,01 oranında negatif performans kaydettiği görülüyor. Endeks 1 yıllık bazda da %0,38 oranında değer kaybetti.

Çin’in gösterge endeksi Şanghay Kompozit ise %0,12 oranında artıda 3376,15 puanda seyrediyor.
Şanghay Kompozit %0,12 Artıda
Grafik: Market Watch

Güne düşüşle başlayan Çin göstergesi, açılıştan kısa süre sonra 3357,75 puana kadar geriledi. Buradan yükselişe geçen endeks, pozitif bölgede seyretmeye başladı. Günün en yüksek seviyesini ise 3384,89 puan ile kaydetti.

Endeksin 5 günlük getirisi %1,82 oranında negatif bölgede yer alırken, yılbaşından bu yana %10,79 oranında değer kazandı. Şanghay Kompozit endeksinin 1 yıllık getirisi ise %15,90 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Çin’in diğer göstergesi olan Shenzhen Komponent endeksi %0,25 oranında artıda 13.750,92 puandan işlem görüyor. Güne hafif ekside başlayan endeks, açılın ardından 13.621,13 puana kadar geriledi. Buradan yükselişe geçerek 13.814,80 puana kadar yükseldi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum