Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toparlanan Çin’in Asya’nın Büyük İhracatçı Ekonomilerine Yardımı Sorgulandı

Üçüncü çeyrekte büyümeye devam eden Çin'in toparlanmasının Asya’nın diğer büyük ihracatçı ekonomilerine yardımcı olup olmadığı sorgulandı.
Toparlanan Çin’in Asya’nın Büyük İhracatçı Ekonomilerine Yardımı Sorgulandı
Son Güncelleme: 
Yorum

İkinci çeyrekteki gibi üçüncü çeyrekte de pozitif büyüme açıklayan Çin, birçok kuruma göre yılı eksiye düşmeden tamamlayacak nadir ülkeler arasında. Hal böyleyken ülkenin küresel ve bölgesel ekonomiye nasıl etki edeceği merak ediliyor.

Konuyu ele alan Al Jazeera da Çin toparlanmasının Asya’nın diğer büyük ihracatçı ekonomilerine yardımcı olup olmadığını sorguladı.

Hong Kong, Güney Kore ve Tayvan’ın önümüzdeki günlerde üçüncü çeyrek GSYİH rakamlarını rapor edeceğini hatırlatan kaynak, bunların üçünün de en büyük ihracat pazarı olarak Çin anakarasını kabul ettiğini aktardı. ING ekonomisti de bu hafta Asya gündemindeki yoğunluğa Hong Kong, Kore ve Tayvan GSYİH’lerinin ekleneceğini söylemişti.

Üç ülkenin Çin ana karasını en büyük ihracat pazarları olarak gördüğünü vurgulayan Al Jazeera, bunların Çin’deki güçlü ekonomik toparlanmanın etkilerini ne kadar güçlü hissedeceğini irdeledi.
Çin 3Ç20 GSYİH
Görsel Kaynak: CNBC

Diğer birçok ekonomiyle birlikte Asya’daki üç güç merkezi, koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için uygulanan kapatmalar nedeniyle küçüldü. Dolayısıyla üçüncü çeyrekte büyüme açıklayıp açıklamayacakları merak ediliyor.

ABD’nin teknoloji ihracatı üzerindeki kısıtlamaları öncesinde Çin’in bilgisayar çiplerine yönelik talepteki artışın, muhtemelen Güney Kore ve Tayvan’ın lehine işlediği söylendi. Ancak analistlere göre Hong Kong, siyasi sorunları ve ABD-Çin anlaşmazlığında kapana kısılmış olmasının onu resesyonda tutacak.

ING ekonomisti Prakash Sakpal, Al Jazeera’ya gönderdiği bir notunda hızlandırılmış ihracat toparlanmasının üç ekonomi için GSYİH rakamlarında iyiye işaret olacağını dile getirdi.
Asya Ekonomik Takvim
Kaynak: ING

“İhracat gücünün, iç talep zayıflığından daha ağır basarak güçlü bir GSYİH sıçraması üretmesini bekliyoruz” dedi. Ancak Güney Kore ve Hong Kong, üçüncü çeyrekte virüs vakalarında bir sıçrama yaşadı ve bu muhtemelen iyileşme üzerinde yük oluşturdu.

Üçüncü çeyrekte yüzde 4,9 büyüyen Çin’in iyileşmesi tüm dünya için önem taşırken üç ekonomiden en çok Hong Kong’un anakaraya bağımlı olduğu kaydedildi. Özerk Çin yönetimi geçen yıl toplam ihracatının yüzde 43’ünü Çin anakarasına gönderirken ING ekonomisti buna rağmen Hong Kong’un %10’luk bir daralma rapor edeceğini öngördü.

Gerçekleşmesi durumunda bu, ikinci çeyrekteki yüzde 9’luk küçülmeden ve ilk çeyrekteki yüzde 9.1’lik rekor düşüşten daha keskin bir daralma olacaktı.
Hong Kong Resesyon
Kaynak: Trading Economics

Pekin’in bölgeye ulusal güvenlik yasası koymasına ilişkin siyasi huzurszuluklar, Çin ile ABD arasındaki gerilimlerin sonuçları ve koronavirüs, Hong Kong ekonomisini alt üst etti. Üçüncü çeyrekte Tayvan ekonomisinde de bozulma bekleyen ING, önceki üç ayda yüzde 0,58’lik bir küçülmeye kıyasla yıllık yüzde 1’lik bir daralma öngördü.

Ancak bu, diğer iki bölge ile karşılaştırıldığında nispeten sığ bir gerileme olarak ortaya çıktı. Çünkü, Tayvan’ı kendi topraklarının bir parçası olarak gören komşu Çin anakarasındaki salgına agresif ve erken yanıt verdi.

Tayvan’ın birinci sınıf bilgisayar çipi endüstrisinin de ekonomik krizin hafifletilmesine yardımcı olmuş olabileceği kaydedildi. Veri sağlayıcısı Refinitiv tarafından yayınlanan bir ekonomist anketine göre Güney Kore ise Salı günü ekonomisinin yüzde 1,9 küçüldüğünü bildirecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu