Yatırım yapmaya başla!

Çin Apple Ürünlerini Yasaklarsa Şirketin Kazançları Yüzde 30 Düşebilir

Huawei'ye yönelik atılan adımlara karşılık Çin'in aynı misillemede bulunması sonucunda Apple'ın kazançlarının yüzde 30 düşebileceği söylendi.
Çin Apple Ürünlerini Yasaklarsa Şirketin Kazançları Yüzde 30 Düşebilir

Ticaret savaşında gelinen en son noktada, Google Huawei iş birliğini askıya almış, ardından 90 günlük bir erteleme kararı vermişti. Ayrıca Google dışında Microsoft ve ARM da harekete geçmişti. Goldman Sachs’ın analisti olan Rod Hall’a göre; Çin’in ürünlerini yasaklayarak misilleme yapılması halinde, ABD – Çin ticaret savaşı Apple’ın kazançlarının bir kısmı silinebilir.

Rod Hall müşteri notunda, şirketin ürünleri anakara Çin’de yasaklanırsa Apple’ın kazancının yüzde 30 oranında düşebileceğini söyledi.

Çin Apple'ı Yasaklarsa Kazançları Yüzde 30 DüşebilirApple’ın Çin ticareti, şirketin ikinci çeyreğinde satışlarının yüzde 17’sinden fazlasını oluşturuyor ve 10,22 milyar dolara ulaşmış durumda. Şirket ayrıca Çin’de her yıl iPhone’lardan milyarlarca dolar değerinde satış yapıyor.

Hall, “Çin’in iPhone üretimini herhangi bir şekilde kısıtlaması gerekiyorsa şirketin kısa sürede Çin dışında iPhone’un hacmini değiştirebileceğine inanıyoruz. Apple’ın güz döneminde yeni cihaz lansmanlarına hazırlık için yıllık hızının, yeni iPhone üretim hızına yakın olduğuna inanıyoruz, böylece üretimi etkileyen kısa vadeli bir eylem bile şirkete daha uzun vadede sonuç verebilir,” dedi.

Ayrıca Hall, Çin’in teknoloji ekosistemi ve Apple’ın yasaklanması durumunda yerel istihdamı etkileyebileceğini de belirtti.

Yasaklama Yerel İstihdamı EtkilerApple’ın tedarik zincirinin çoğu, iPhone’un Foxconn’da geliştirilen son montajı da dahil olmak üzere anakara Çin’de bulunuyor. Apple hisseleri, dün Çin ve ABD’nin ticari korkularını ciddiye almasından bu yana yüzde 7 düşüş gösterdi. ABD, Mayıs ayının başlarında 200 milyar dolarlık Çin malına uygulanan gümrük vergisini artırırken, Çin 60 milyar dolarlık ABD malında vergileri artırdı.

Hall, Apple’ın Çin’e maruz kalmasından endişe duyan tek analist değil ve HSBC analisti Erwan Rambourg da aynı şeyleri düşünüyor. Rambourg, teknoloji devindeki fiyat hedefini 180 dolardan, hisse başına 174 dolara kadar indirdi. Bu arada Credit Suisse analisti Matthew Cabral dün yaptığı açıklamada, Apple’ın hisse başına kazançlarının Büyük Çin satışlarındaki her yüzde 5’lik düşüş için yaklaşık 15 sent azalacağını söylemişti.

Cabral tahminlerini değiştirmediklerini ancak ticaret gerilimlerindeki uzun süreli yükselişe bağlı olarak aşağı yönlü risk gördüklerini söyledi.

Cabral Uzun Vadeli Risk GörüyorAnalist, Büyük Çin’in, Apple’ın gelirinin yüzde 20’sini ve işletme karını temsil ettiğini belirtti. Cabral, “Gerçekten de Çin’in yavaşladığı ve milliyetçi duygular tüketicileri iPhone’dan daha fazla yerli markalara yönlendirebileceğinden, Apple’ın dördüncü çeyrek kazançlarında yüzde 27 azalmaya neden olabilir,” dedi.

Cook, Ocak ayında zayıf Çin ekonomisinin Apple’ın finansal sonuçlarını etkileyebileceği uyarısında bulunmuştu. Apple hisseleri, Cook’un uyarısını takip eden aylarda yaklaşık yüzde 15 artış gösterse de Mayıs ayında elde edilen kazanımların bir kısmını geri verdi. Son 14 seansın dokuzunda yatırımcılar şirketin Çin’e olan güveninden endişe duyduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum