Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, ABD’yi Tayvan’a Silah Satışı Konusunda Yine Uyardı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, ABD’nin Tayvan’a silah satışının doğrudan iç işlerine müdahale etmek anlamına geldiğini söyledi.
Çin, ABD’yi Tayvan’a Silah Satışı Konusunda Yine Uyardı
HABER GİRİŞ

ABD ile Çin arasında uzun yıllardır devam eden Tayvan meselesi, geçen yıl biraz daha alevlendi. Çin, ABD’nin Tayvan’a silah satmasına ve destek olmasına karşı çıkarken Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien’den yeni bir açıklama geldi.

Licien, ABD’nin askeri haberleşme sistemini Tayvan’a satmasına tepki göstererek, bu durumun sona ermesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu. ABD Kongresi’nin kabul ettiği 2022 Konsolide Bütçe Yasası’nda Tayvan’a 250 milyon dolara Arazi Bilgi İletişim Sistemi (FICS) satışına onay verilmesinin “tek Çin” ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Bunun yanında ABD ile Çin arasında diplomatik ilişkileri kuran Üç Ortak Bildiri’nin hükümleriyle de bağdaşmadığını aktardı. Bu durumun doğrudan Çin’in açık işlerine müdahale anlamına geldiği, aynı zamanda Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrara da zarar vereceğini söyledi.

“ABD’yi, Tayvan ile askeri ilişkilerini kesmeye ve adaya silah satışını sona erdirmeye çağırıyoruz” diyen Bakanlık Sözcüsü, ABD’nin Tayvan haritasını öne sürerek siyasi manipülasyon amaçladığını sözlerine ekledi.

Söz konusu meseleyi kısaca hatırlayacak olursak, geçen yıl Tayvan’da yaşanan askeri hareketlilik sonrasında ABD Başkanı Joe Biden, bir Çin saldırısı durumunda Tayvan’ı savunacaklarını belirtmişti. Bunun üzerine ise Çin’den tepki gelmişti. 2019 yılında da benzer bir açıklama ile ABD iç işlerine karışmakla suçlanmış ve Tayvan’a 2.2 milyar dolarlık silah satışının iptal edilmesi istenmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.