Yatırım yapmaya başla!

Çin’in ABD’deki Yatırımları Yılın İlk 5 Ayında % 90 Oranında Azaldı!

Çin’in ABD yatırımlarını yılın ilk 5 ayında % 92 oranında azalttığı açıklandı. Detaylar şöyle…
Çin’in ABD’deki Yatırımları Yılın İlk 5 Ayında % 90 Oranında Azaldı!

Danışmanlık ve araştırma şirketi Rhodium Group, Salı günü yaptığı açıklamada Çin’in ABD’deki yatırımlarının yılın ilk 5 ayında % 92 seviyesinde düştüğünü gösterdi. Buna göre; ABD’deki satın almalar ve yatırımların Ocak – Mayıs döneminde % 92 düşerek 1.8 milyar dolara gerilediği kaydedildi.

Raporda ayrıca Çin’in elden çıkarma miktarının ise 7.8 milyar dolara ulaştığı bilgilerine yer verildi. Bu düşüşün, geçen yıl Pekin ile Washington arasındaki çekişmeyle başlayan gerilemenin ardından başladığı belirtildi.

Öte yandan; Rhodium Group, Çin’in ABD’de tamamlanan anlaşmalarının 2016’da 46 milyar dolarlık rakamla rekor seviyeye çıktığını hatırlattı.

Çin’in ABD'deki Yatırımları % 90 Oranında Azaldı!2017 yılında ise söz konusu rakamın 27 milyar dolara gerilediği görüldü. İlaveten Çinli şirketlerin yurtdışı yatırım fırsatları arayışında 2015 ile 2016’da çok yüksek miktarlarda paralar harcadığı kaydedildi. Fakat şu an Çin, sermayenin ülke dışına kaçışını ve aşırı kaldıraç olayını sınırlandırmak istiyor.

ABD ise fikri mülkiyet hakları konusunda endişe duyuyor ve ulusal güvenlik gerekçeleri ile anlaşmaların incelenmesini artırıyor.

ABD Çin Anlaşmalarına Kısıtlama Koyuyor Bunun bir sonucu olarak da yılın ilk 5 ayında, 2 milyar dolar değerin üzerindeki birçok satın almanın engellendiği belirtildi. Ve engel koyulan anlaşmalar arasında Alibaba’nın finansal kanadı Ant Financial ile MoneyGram, HNA ile SkyBridge Capital, Sino IC Capital ile Xcerra gibi anlaşmalar olduğu belirtildi.

150 milyar dolar değerlemeye ulaştığı söylenen Ant Financial, 1.2 milyar dolar karşılığında MoneyGram’ı satın almak istese de Trump hükümeti buna karşı çıkmıştı. Aylarca konuşulan Broadcom – Qualcomm birleşmesi de ulusal güvenlik gerekçesiyle engellenmişti.

Sonuçta; Rhodium Group’tan Thilo Hanemann, Çin’in ABD’deki yatırımlarının şimdiye dek yüzlerce milyon doları bulması gerekirken rakamın ilk 5 ayda yalnızca 46 milyon dolarda kaldığını vurguladı. Bununla birlikte; HNA, Anbang, Wanda gibi pek çok Çinli şirketin ABD’deki varlıklarının birçoğunu sattıkları söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum