Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Vergiden Muaf Tuttuğu ABD Ürünleri Arasında Domuz Eti Bulunmuyor

Çin, 17 Eylül’de başlayacak ek gümrük vergisi muafiyeti uygulanacak ABD ürünlerini açıkladı. Listede domuz eti, soya fasulyesi ve mısır bulunmuyor.
Çin’in Vergiden Muaf Tuttuğu ABD Ürünleri Arasında Domuz Eti Bulunmuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Halk Cumhuriyet Ticaret Bakanlığı, 17 Eylül’den itibaren ek gümrük vergisinden muaf tutulacak ABD ürünleri listesini açıkladı. Listede domuz eti, mısır ve soya fasulyesi yer almazken, ek gümrük vergisi uygulamalarının devam edeceği ve yeni listenin önümüzdeki günlerde yayımlanacağı söylendi.

Amerika ve Çin 1 Eylül Pazar gününden itibaren karşılıklı olarak ek vergi uygulamasını başlatmıştı. Çin, 2018 yılında %25 ek vergi uygulamasına karar vermişti. Ancak savaşın etkisini azaltabilmek için bazı ürünlere muafiyet getirdi. Bu liste içerisinde bazı tarımsal ürünlerin yer almadığı belirtilirken, toplamda 16 kategoriyi kapsayacağı aktarıldı

Çin’de Afrika domuz ateşi hastalığının etkisi ile domuz eti fiyatları Ağustos ayında yıllık bazda %46,7 oranında artış gösterdi.

Domuz Eti FiyatlarıDomuz eti fiyatlarındaki bu artış gıda fiyatlarına da %10 olarak yansıdı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu; koyun, sığır ve tavuk eti fiyatlarının da %11,6 – 12,5 arasında yükseldiğini bildirdi.

Rabobank analistleri Çin’de domuz popülasyonunun meydana gelen salgından dolayı, sene sonuna kadar yarı yarıya azalacağını yorumladı. Uzmanlar bu olumsuz tablonun da etkisiyle, Çin’in 17 Eylül’den itibaren uygulanmaya başlanacak muafiyet listesinde domuz etinin yer almadığını belirtiyor.

Global Times Baş Editörü Hu Xijin, Çin’in ticaret savaşının olumsuz etkilerini azaltmak için yeni tedbirler alacağını söyledi.

Global Times Baş Editörü Hu XijinGeçtiğimiz hafta Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada her iki ülkenin üst düzey temsilcilerinin Ekim ayının başında Washington’da bir araya geleceği bildirildi. Eylül ayının ortasından itibaren hazırlıkların başlanacağı, görüşmelerin olumlu bir atmosferde geçmesi halinde anlaşmaya yaklaşılacağı aktarıldı.

Bu açıklama piyasalarda ticaret anlaşmazlığına dair iyimserliği artırırken son birkaç gündür yatırımcılar bu olumlu tabloyu fiyatlıyordu. Çin Komünist Partisi’ne ait yayın organı tarafından basılan, Global Times Baş Editörü Hu Xijin, görüşmeler öncesinde yaptığı açıklamada; “Bildiklerime dayanarak, Çin ticaret savaşının negatif etkisini giderebilmek için önemli tedbirler açıklayacak. Tedbirlerden hem Çin hem de ABD’den bazı firmalara yararlanacak.” ifadesine yer verdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD ile Çin arasında yaşanan gümrük savaşının Türkiye için bir fırsat olabileceğini söyledi.

Ticaret Bakanı Ruhsar PekcanSalı günü Amerika Ticaret Bakanı Wilbur Ross’la ortak düzenlenen basın toplantısında, beş gündür süren görüşmelerde alınan kararlar açıklandı. Bakan Pekcan, Amerika ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi doğrultusunda beraber hareket edeceklerini ve öncelikli ürünleri belirlediklerini anlattı.

Konuyu ABD-Çin ticaret savaşına getiren Pekcan, bu durumun bizim için bir fırsat olabileceğini ifade etti. Bu noktada Ross’tan bazı ürünlerde ek vergi uygulamasından muaf tutulmamızı istediğini anlattı.

Amerika’ya ürün sağlamaya hazır olduğumuzu söyleyerek, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Çalışmaları kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı görüşmelerin ana konusunun ticaret savaşı olacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu