Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den ABD’ye Uyarı: Vize Kısıtlamasını Derhal Kaldırın

Rusya'nın işgali konusunda ayrılan ABD ile Çin arasındaki gerilim artıyor. Çin, ABD'yi seyahat yasağı konusunda uyardı! Misilleme savaşı gündemde...
Çin’den ABD’ye Uyarı: Vize Kısıtlamasını Derhal Kaldırın
Yorum

Çin ile ABD arasındaki gerilim, Rusya’nın işgalinde iki ülkenin farklı tutumuyla artıyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisi, birbirine karşılıklı misillemelerle yanıt vermeye devam ediyor.

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Cuma günü iki saatlik bir görüşme yaparken görüşme sonrası gelen yorumlar bu durumu destekledi.
Biden, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına yardım etmesi durumunda Xi’yi küresel tepki konusunda uyardı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Biden görüşmesinde Tayvan konusunda ABD’ye sert mesajlar gönderdiğini dile getirdi. Bugün ise Çin’den yeni bir uyarı geldi.

Çin: Yaptırımları Kaldırmazsanız Karşı Önlemler Alırız

Pekin haber kanalı CGTN, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bugün ABD’yi Çinli yetkililere vize kısıtlamaları nedeniyle uygulanan yaptırımları derhal kaldırması çağrısında bulunduğunu yazdı. Aksi takdirde Çin’in karşı önlemler alacağını bildirdi. Çin’in açıklaması, ABD’nin dünkü kararının üzerine geldi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Uygur Müslümanlarının yanı sıra diğer etnik ve dini azınlıkları baskı altına almakla suçladığı Çinli yetkililere seyahat yasağı getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yetkililerin Çin’de ve yurtdışında “baskıcı eylemlere” katıldıkları ve konuşma ve din özgürlüğüne yönelik baskılar nedeniyle ABD’ye seyahat etmelerini engellediğini duyurdu.

Bakanlık, genişletilmiş yasağa hangi yetkililerin tabi olacağını ve kaçının etkileneceğini belirtmezken Dışişleri Bakanı Antony Blinken şöyle dedi:

“Çin Halk Cumhuriyeti hükümetine, aile üyelerinin Çin’den çıkış iznini reddederek Amerikan halkına hizmet eden Uygur Amerikalı aktivistleri ve diğer Uygur bireyleri susturmaya çalışmak da dahil olmak üzere uluslararası baskı eylemlerini durdurması için bir kez daha çağrıda bulunuyoruz.”

Ayrıca Çin’i Sincan’da devam eden soykırım ve insanlığa karşı suçları, Tibet’teki baskıcı politikaları, Hong Kong’daki temel özgürlüklere yönelik baskıları ve ülkenin başka yerlerinde din özgürlüğü ihlalleri dahil insan hakları ihlallerini ve suistimallerini sona erdirmeye çağırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu