Yatırım yapmaya başla!

Çin’in ABD ile Ticaret Fazlası 2018’de 10 Yılı Aşkın Sürenin En Yüksek Seviyesinde

Trump’ın geçen yıl Pekin’e karşı başlattığı ticaret savaşına rağmen Çin Washington’la ticaret fazlasının 2018’de 10 yıldan uzun süredir en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı. İşte detaylar;
Çin’in ABD ile Ticaret Fazlası 2018’de 10 Yılı Aşkın Sürenin En Yüksek Seviyesinde

Trump’ın geçen yıl Pekin’e karşı başlattığı ticaret savaşına rağmen Çin Washington’la ticaret fazlasının 2018’de 10 yıldan uzun süredir en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı. Bugün açıklanan resmi verilere göre Çin’in ABD ile ticaret fazlası, 2018’de 1 yıl öncesine kıyasla yüzde 17 seviyesinde büyüyerek 323.32 milyar dolara ulaştı.

Reuters’a göre bu 2006 yılına kadar geri giden veriler içinde en yüksek kayıt oldu. ABD’ye yapılan ihracat 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 11.3 seviyesinde artarken, ABD’den Çin’e yapılan ihracat aynı dönemde sadece 0.7 oranında arttı. Hükümet Çin’in toplam ticaret fazlasının da 351.76 milyar dolar olduğunu söyledi.

Resmi dolar cinsinden verilere göre 2018’in tamamında ihracat 2017’den yüzde 9.9 seviyesinde artarken, ithalat ise aynı dönemde yüzde 15.8 arttı.

2018 Tamamı İhracat İthalat Ne Kadar Arttı Reuters kayıtlarına göre ABD ile fazlalık artmış olsa da geçen yılın genel Çin ticaret fazlası, ihracat büyümesi 2011’den bu yana en yüksek seviyede olmasına rağmen 2013’ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Çin Genel Gümrük İdaresi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yılki ticaretteki en büyük endişenin dış ticaretteki belirsizlik ve korumacılık olduğunu, ülkenin ticaret büyümesinin 2019’da yavaşlayabileceğini öngördüğünü kaydetti.

Kurum sözcüsü Li Kuiwen basın açıklamasında Asya’nın en büyük ekonomisinin 2019’da hala büyümekte olduğunu ancak dış rüzgarlara maruz kaldığını aktardı.

Çin Genel Gümrük İdaresi Sözcüsü Çin Dış Rüzgarlara Maruz Kalıyor Açıklaması Sonuçta Çin’den gelen ekonomik veriler Washington ile Pekin arasındaki ticaret savaşının yol açtığı hasar belirtileri nedeniyle yakından izleniyordu. Resmi veriler Çin ekonomisinin geçen yılın büyük bölümünde iyi idare ettiğini gösterse de ülkenin en büyük ticaret ortağı olan ABD ile ticaret anlaşmazlığı ortasında üretim ölçütleri ve ihracat siparişlerinin şu anda yavaşladığını gösteriyordu.

Örneğin, bugünkü verilerde Çin’in Aralık ayı ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre beklenmedik şekilde yüzde 4.4 seviyesinde düşüğü belirtildi ve rakamın iki yıl içindeki en büyük aylık düşüş olduğu söylendi.

Ayrıca Aralık ayında da beklenmedik şekilde daralan ithalat Temmuz 2016’dan bu yana en büyük düşüşe işaret ederek yüzde 7.6’ya geriledi.

Çin İthalat Aralık Beklenmedik Şekilde Daraldı Bu da ülkeyi Aralık için 57.06 milyar dolarlık bir ticaret fazlasıyla bıraktı. Kasım ayındaki 44.71 trilyon dolardan yüksek olan rakam analistlerin 51.53 milyar dolarlık beklentilerinin de üzerine çıktı.

Capital Economics’in kıdemli Çin ekonomisti Julian Evans-Pritchard, ihracatın küresel büyümedeki yavaşlamadan ve ABD tarifelerindeki yoğunlaşmadan dolayı düştüğünü söylerken ithalatın da iç talepteki düşüşten dolayı azaldığını kaydetti. Evans-Pritchard genel görünümün pek umut verici olmadığını belirterek; “Çin Trump’ın tarifeleri geri çekeceği bir anlaşma yapsa bile küresel büyümenin bu yıl daha da yatışacağı yönündeki beklentilerle ihracat zayıf kalacaktır.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum