Yatırım yapmaya başla!

Çin ABD ile Ticaret Anlaşması İmza Töreni için Yakın Temas Halinde

Trump’ın Salı günü Çin anlaşması hakkındaki açıklamalarının üzerine Çin’den de benzer ifadeler geldi.
Çin ABD ile Ticaret Anlaşması İmza Töreni için Yakın Temas Halinde

ABD Başkanı Donald Trump’ın Salı günü yaptığı açıklamalar üzerine Çin de anlaşma için iyimser ifadeler kullandı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün günlük bir brifing sırasında Pekin’in ABD ile ticaret anlaşması imza töreni konusunda yakın temasta olduğunu söyledi.

Ancak belirli bir tarih vermedi. “Her iki tarafın da ekonomi ve ticaret ekipleri, anlaşmanın imzalanması ve diğer takip çalışmaları için ayrıntılı düzenlemeler hakkında yakın iletişim içinde” dedi. Öte yandan Pekin, ABD yetkilileri tarafından açıklanan anlaşmanın belirli bileşenlerini henüz doğrulamadı. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü geçen hafta, ayrıntıların resmi imzadan sonra kamuya açıklanacağını aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump da Salı günü yaptığı açıklamada, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile birlikte bu ay kabul edilen ABD-Çin ticaret anlaşmasının ilk aşamasını imzalamak için bir imza töreni düzenleyeceğini dile getirdi.

Gazetecilere verdiği demeçte Donald Trump; “evet, bir imza törenimiz olacak” diyerek anlaşmanın yapıldığının üzerini çizdi.

Trump İmza Törenimiz Olacak Çin Devlet Başkanı Xİ Jinping ile bir araya geldiklerinde imzaları hızlıca atacaklarını çünkü bunu yapmak istediklerini belirten Donald Trump; “Anlaşma yapıldı, şu anda sadece tercüme ediliyor” dedi. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de 13 Aralık’ta yaptığı açıklamada, her iki ülkeden temsilcilerin Ocak ayının ilk haftasında birinci aşama ticaret anlaşması imzalayacağını söylemişti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de birinci aşama anlaşmanın Ocak ayı başlarında imzalanacağını belirterek; “Sadece teknik, yasal bir düzenleme olarak düşündüğüm şeyden geçiyor ve belgeyi yayınlayıp Ocak ayının başında imzalayacağız” demişti. Bu arada ünlü ekonomist Nouriel Roubini, kaleme aldığı bir makalede birinci aşama anlaşmaya ilişkin piyasaları uyardı. Bunun geçici bir anlaşma olduğunu belirten Nouriel Roubini, piyasaları olabilecekler konusunda temkinli olmaya çağırdı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum