Yatırım yapmaya başla!

Çin, ABD’yi Tayvan’a 2,2 Milyar Dolarlık Silah Satışını İptal Etmeye Çağırıyor

Pentagon, Tayvan'a 2,2 milyar dolarlık silah satışı yapmak isterken, Çin bunun kendi iç güvenliğine kaba bir girişim olacağını söylüyor.
Çin, ABD’yi Tayvan’a 2,2 Milyar Dolarlık Silah Satışını İptal Etmeye Çağırıyor

Çin, ABD’yi ülkesinin iç işlerine müdahale etmekle suçladı ve Tayvan’a planlanan silah satışlarını iptal etmesini istedi. Pentagon’un Pazartesi günü Kongre’ye yaptığı açıklamasına istinaden Washington’ı suçlayan Çin, Tayvan’ı tanıyan bir ülke ile diplomatik ilişkileri reddediyor.

Pentagon, Kongre’ye Doğu Asya devletine tanklara, uçaksavar füzelere ve ilgili teçhizata yönelik 2,2 milyar dolarlık bir satış yapmasının muhtemel olduğunu açıkladı.

Pentagon Kongre AçıklamasıÇin ise bu açıklamanın duyulmasıyla birlikte ABD’ye bu satışı iptal etme çağrısında bulundu. Tayvan resmen Çin Cumhuriyeti (ROC) olarak bilinir. Oysa batısında yer alan Çin anakarası, Çin Halk Cumhuriyeti (PRC) ismiyle tanınır. Pekin politikası, Çin’in Tayvan’ı egemen bir devlet olarak tanıyan herhangi bir ülkeyle diplomatik ilişkilerini reddedeceğini açıkça belirtmektedir.

Bu gelişmeler; Çin ve Tayvan arasındaki bir tarihsel gerilime ek olarak, askeri satış Washington ve Pekin arasındaki ilişkilerin sürmekte olan ticaret savaşı nedeniyle özellikle düşük bir gerilemede olduğu zamanda geliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin’in tek prensibinin ciddi bir şekilde ihlal edildiğini dile getirdi.

Geng Shuang Çin'in Prensibi İhlal EdildiShuang, Çin’in iç işlerine büyük ölçüde müdahale ettiğini ve Çin’in egemenliğine ve güvenlik çıkarlarına zarar verdiğini söyledi. Çin’in diplomatik kanallar yoluyla herhangi bir satışa karşı resmi şikayette bulunduğunu ve Washington’un Tayvan Boğazı’ndaki istikrarı bozmamak için planlanan silah satışını derhal iptal etmek ve Taipei ile askeri ilişkileri durdurmak gerektiğini de sözlerine ekledi.

Muhtemel anlaşma 108 General Dynamics M1A2T Abrams tankını ve 250 Stinger füzesini içerecek. Aynı zamanda satış monte edilmiş makineli tüfekler ve mühimmat da içermektedir. 1982’de ABD Altı Güvence isimli ilkesini yayımladı. Bu; Tayvan’a resmi diplomatik ilişkiler olmadan bile adayı desteklemeye devam edeceğini güvence altına almak için tasarlanmış altı dış politika ilkesidir.

İngilizce web sitesindeki bir açıklamada ise Tayvan Cumhurbaşkanlığı Ofisi, adanın savunmasını güçlendirmesine yardım ettiği için ABD’ye içten teşekkürlerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum