Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, ABD’nin Anlaşma Yerine Savaşa Gitmesini Cesaretle Karşılayacak!

Çin Devlet Başkanı Jinping, ABD yönetiminin ticaret anlaşması yapmak yerine savaşa gitmesinden korkmadıklarını açıkladı.
Çin, ABD’nin Anlaşma Yerine Savaşa Gitmesini Cesaretle Karşılayacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasındaki gelişmeler her gün farklı bir gelişmeyle konuşuluyor. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, son konuşmasında birinci aşama ticaret anlaşmasını değerlendirmiş, saygı ve eşitlik çerçevesinde bir anlaşmaya gitmek istediğini ifade etmişti.

ABD’li ticaret yetkilileri Pekin’deki  “Bloomberg Yeni Ekonomi Forumu”na katıldı. Büyük Halk Salonu’nunda onları ağırlayan Jinping, şimdi de farklı bir yorumla gündeme geldi.

Pekin’de konuşan Çin lideri, ABD ile ticaret anlaşması yapmaya sıcak baktıklarını, fakat ülkenin bunun yerine savaşa gitmesi durumunda karşılık vermekten korkmayacaklarını dile getirdi. Ülke ile yürütülen ticaret görüşmeleri için olumlu bir tutum takındığını aktardı.

Bu ifadeleriyle Washington yönetiminin iyi ya da kötü her türlü hamlesine Pekin’in aynı şekilde karşılık vereceğini hissettiren Jinping, yeniden bir ticari savaş endişelerini akıllardan silmedi.

ABD'nin Her Hamlesine Aynı Şekilde Karşılık VerilecekHemen her fırsatta ticaret savaşı başlatmaktan kaçındıklarını dile getiren Jinping, buna rağmen savaştan çekinmediklerini açıkça ifade etti. Tekrar bir ticari savaş olmaması için Pekin’in çaba gösterdiğini ekledi. Ve bu noktada ticaret anlaşmasının gerektiği şekilde imzalanması taraftarı olduğuna bir kez daha vurgu yaptı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Hazine Sekreteri Hank Paulson ve eski Ticaret Temsilcisi Mike Froman Pekin’i ziyaret eden ABD’li ticari heyet arasında bulunan isimler arasındaydı.

Dün Wall Street Journal’ın haberi, Çin ticaret görüşmelerindeki başmüzakereci Başbakan Yardımcısı Liu Hı’nın ABD’li mevkidaşlarını Pekin’e çağırdığını duyurmuştu.

18 ayı geride bırakan ABD-Çin ticaret savaşı, hareketli bir şekilde devam etti. Şimdilerde finans piyasaları, yatırımcılar hatta dünya genelindeki çoğu ülke bu savaşın sona ermesini istiyor.

Savaşta 18 Ay Geride KaldıJinping, ticaret anlaşmasının Pekin tarafından başlatılmadığını ve bunun kendi iradeleri dışında gerçekleştiğini ifade etti. ABD’nin sert tutumu karşısında zaman zaman karşılık vermek zorunda kaldıklarını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu