Yatırım yapmaya başla!

Çin ABD Otomobillerindeki Yüzde 25 Ek Vergiyi Askıya Alacağını Açıkladı!

Çin, ABD otomobillerinin ithalatındaki yüzde 25’lik ek vergiyi askıya alacağını doğruladı. İran’daki petrol yatırımlarının ardından böyle bir hamle gelmesi, Çin’in gerilim istemediğini gösterdi.
Çin ABD Otomobillerindeki Yüzde 25 Ek Vergiyi Askıya Alacağını Açıkladı!

Çin, ABD’de yapılan araçlara getirdiği yüzde 25’lik ek vergiyi geçici olarak durduracağını açıkladı. Askıya alma kararının G-20 Zirvesi’nde Pekin ile Washington arasında yapılmış ateşkesin bir parçası olarak 1 Ocak’tan itibaren üç ay süreceği kaydedildi.

Çin Maliye Bakanlığı internet sitesindeki duyuruya göre Çin’in ABD’den gelen 144 otomobil ve otomobil parçası üzerindeki yüzde 25 ek vergiyi, ayrıca ek 67 otomobil parçası üzerindeki yüzde 5 ek vergiyi erteleyeceği belirtildi. Bakanlık söz konusu açıklamasında, bu adımın Çin ve ABD’nin birbirlerinin mallarına yönelik tüm ek vergileri kaldırmaları için müzakereleri hızlandırmasını umduğunu da bildirdi.

Ayriyeten otomobil vergilerinin durdurulmasının Çin’in İran’daki petrol yatırımlarını askıya almasının ardından gelmesi de dikkat çekti.

Çin ABD Otomobillerindeki Yüzde 25 Ek Vergiyi Üç Aylığına Askıya Aldı Zira Kasım sonuna doğru yapılan duyuruda İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanı Bijan Namdar Zangeneh, Total’in ülkedeki milyarlarca dolarlık doğal gaz projesinin yerini CNPC’nin aldığını açıklamıştı. Ancak ateşkesin yapılmasının ardından gerilimi yükseltmek istemeyen Çin, geçtiğimiz gün İran’a yapacağı petrol yatırımını durdurma kararı almıştı. Bu kararın üzerine otomobil vergilerinin askıya alınması haliyle dikkat çekti.

İsviçre merkezli UBS’nin analistleri de dün ticaret risklerinin devam ettiğini ve en kötü senaryoda ABD satışlarının yüzde 12’ye kadar düşebileceğini öngörmüşlerdi.

Çin ABD Otomobillerindeki Yüzde 25 Ek Vergiyi Askıya AldıUBS, Ford, General Motors ve Fiat Chrysler’ı potansiyel kazananlar olarak nitelendirirken, üçünün de ithalatları azalsa bile yerli üretimi artıracak kapasiteye sahip olduğunu belirtmişti.

Bu arada Çin’deki otomobil satışlarının Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 düştüğü açıklanmıştı. Yavaşlama ticaret savaşının bir parçası olarak gösterilirken bunun aynı zamanda Çin’in iç talebindeki düşüşten de kaynaklandığı aktarılmıştı.

Fitch Solutions’ta oto araştırma başkanı olan Anna-Marie Baisden de bugünkü açıklamasında bir tarife anlaşma yapılmasının yeni talep getirmeyeceğini söyledi. Ve düşüncesini şöyle anlattı: “Tarifeleri düşürmek gerçekten büyük bir fark yaratmayacaktır çünkü Çin piyasası her halükarda yavaşlıyor dolayısıyla yerli markalar bile zorluk yaşıyor.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum