Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin: ABD Nihai Ticaret Anlaşması için Yeni Tarifeleri İptal Etmeli

Çin, ABD’nin nihai ticaret anlaşması için yeni tarifeleri iptal etmesi gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
Çin: ABD Nihai Ticaret Anlaşması için Yeni Tarifeleri İptal Etmeli
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Pekin’in iki ülkenin ticaretle ilgili nihai bir anlaşmaya varması için ABD’nin tarifeleri kaldırması gerektiğini vurguladığını söyledi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Feng; “Çin’in ABD-Çin ticaret müzakerelerindeki konumu, ilkesi ve hedefi hiçbir zaman değişmedi” dedi. Ayrıca iki tarafın müzakereler için nihai hedefinin ticaret savaşını sonlandırmak ve tüm ek tarifeleri iptal etmek olduğunu belirterek bunun Çin, ABD ve dünya için iyi olduğunu ekledi.

İki ekonomik dev bir yıldan fazla zamandır ticaret anlaşmazlığına kilitlenmişken, milyarlarca dolarlık tarifeler hem kendi ekonomilerine hem de küresel ekonomiye baskı yapmıştı.

Çin ABD Nihai Ticaret Anlaşması için Tarifeleri İptal EtmeliDünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki son görüşme turu geçen hafta Washington’da sona ererken müzakerenin ardından ABD, 15 Ekim’de yürürlüğe girmesi beklenen Çin mallarında tarife artışını askıya alacağını söylemişti. ABD Başkanı Donald Trump da Çin’in önümüzdeki üç hafta içinde yazılacak “çok önemli bir birinci aşama anlaşma” yapmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Trump ayrıca anlaşmanın fikri mülkiyet ve finansal hizmetler konusundaki endişeleri ele almanın yanı sıra Çin’in yaklaşık 40 ila 50 milyar dolarlık tarımsal ürün alımını da içereceğini aktarmıştı.

Çin ABD Nihai Ticaret Anlaşması için Yeni Tarifeleri İptal EtmeliÇin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng ise bugün kesin miktarı onaylamasa da Çin pazarının ihtiyaçlarına ve pazar temelli ilkelere göre Çinli şirketlerin ABD’den artan tarım ürünleri alımlarını onayladı. Gao ayrıca birinci aşama bir anlaşmanın ne zaman imzalanacağı ya da her iki ülkenin liderlerinin görüşmeyi planlayıp planlamadığı konusunda bir şey demedi.

Bununla birlikte iki taraftan da takımların iletişim halinde kaldığını belirtti. “Her iki tarafın da müzakereleri ilerletmek ve mümkün olan en kısa sürede aşamalı bir anlaşmaya varmak ve tarifeleri iptal etme konusunda yeni ilerleme kaydetmek için birlikte çalışmaya devam etmelerini umuyoruz.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu