Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, ABD’nin Kimyasal ve Petrol Ürünleri için Yeni Tarife Muafiyetleri Açıkladı

Çin, ABD’den ithal edilecek bazı ürünler için yeni tarife muafiyetleri açıkladı. Detaylar aşağıda;
Çin, ABD’nin Kimyasal ve Petrol Ürünleri için Yeni Tarife Muafiyetleri Açıkladı
Yorum

ABD ile birinci aşama anlaşmaya varan Çin, dünyanın en büyük ekonomisinden ithal edeceği bazı ürünler için yeni tarife muafiyetleri açıkladı. Çin Maliye Bakanlığı, bugün ABD’den yapılacak ithalatlarda altı kimyasal ve petrol ürünü için yeni bir tarife muafiyeti listesi duyurdu.

Muafiyetin 26 Aralık’tan itibaren bir yıl geçerli olacağını belirten Maliye Bakanlığı, bununla birlikte vergiden muaf tutulan ithalat için herhangi bir değer vermedi. Bakanlık, ABD ürünlerine halihazırda uygulanan vergilerin iade edilmeyeceğini de ekledi.

Wood Mackenzie analisti Kelly Cui, kimyasal ürünler üzerindeki muafiyetlerin Dow Chemical, Exxon Mobil ve Chevron Phillips Chemical gibi şirketler fayda sağlayacağını söyledi.

Çin Tarife Muafiyeti Bu şirketlerin 2017’den beri shale bazlı etilen üretim tesisleri eklediklerini ve ana ihracat pazarları olarak Çin’i hedeflediklerini dile getirdi. Listelenen ürünlerin, ambalaj ve borular için kullanılan yüksek kaliteli özel derece plastik hammaddeler olmasına dikkat çekti. Çin’in dünyanın en büyük polietilen ithalatçısı olduğu da vurgulandı. Cui, tarife muafiyetlerinin Çin’in ABD’den daha fazla HDPE ve LLDPE almaya devam ettiğini görerek ticaret akışını tersine çevirebileceğini öne sürdü.

Çünkü Çin’in çoğunlukla Orta Doğu’dan ithal ederken ABD’nin kaynaklarının Latin Amerika ve Avrupa’ya yönlendirildiğini anlattı.

Çin ABD Kimyasal Petrol Ürünleri Tarife Muafiyeti Çin’in gümrük verilerine atıfta bulunan Cui, 2018 yılında Çin’in 6.86 milyon ton HDPE ve4.46 milyon LLDPE ithal ettiğini hatırlattı. Verilerin her bir polimerin farklı dereceleri için bir analiz sağlamadığı kaydedilirken Reuters, bu iki ürünün teslim maliyetine dayanan hesaplamalarla ithalatların toplam değerinin yaklaşık 14 milyar dolar olduğunu yazdı.

Danışmanlık şirketi JLC Network Technology ve gümrük verilerine göre, 2019’un ilk 10 ayında Çin ABD’den 1.108 ton ya da 3.2 milyon dolarlık değerde petrol mumu ithal etti. Bu Çin’in toplam ürün ithalatının onda birini oluşturdu. Aynı dönemde ABD’den 3.490 metrik ton ya da 8.7 milyon dolarlık beyaz petrol ithalatı yapıldığı, bunun Çin’in toplam ithalatının yüzde 6’sını temsil ettiği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu