Yatırım yapmaya başla!

Çin ABD ile Ticaret Gerilimi Arasında “Bir Kuşak Bir Yol Projelerini” Hızlandıracak

Citi yayınladığı raporunda, Çin’in ABD ile süren gerilimleri arasında Bir Kuşak Bir Yol projelerini hızlandıracağını belirtti. Detaylar şöyle;
Çin ABD ile Ticaret Gerilimi Arasında “Bir Kuşak Bir Yol Projelerini” Hızlandıracak

Citi Salı günü yayınladığı raporunda, Çin’in ABD ile süren ticaret gerilimleri arasında Bir Kuşak Bir Yol projelerini hızlandıracağını belirtti. Söz konusu raporda, madencilik ve ulaştırma da dahil olmak üzere pek çok Çinli şirketin ve sektörün bu gelişmeden yararlanmaya hazır oldukları kaydedildi.

Burada Asya devinin 2013 sonunda duyurduğu modern ipek yolu konseptini ifade eden Bir Kuşak Bir Yol girişiminin Xi Jinping hükümetinin anahtar yabancı politika programı haline geldiği hatırlatıldı. Keza program Asya, Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da 60’dan fazla ülkeyi kara ve deniz yolları üzerinden birleştirmeyi amaçlayan iddialı bir altyapı projesiydi.

Ancak Sri Lanka, Malezya gibi ülkeler için projelere verilen yüksek borçların sürdürülemez olduğu gerekçeleriyle yoğun bir şekilde eleştirilmişti.

Citi Raporuna Göre Çin ABD ile Ticaret Gerilimi Arasında "Bir Kuşak Bir Yol Projelerini" HızlandıracakCiti de dünkü raporunda Çin’in programı üst düzey bir ulusal stratejiye dönüştürdüğünü ve ABD ile süren gerilim arasında Pekin’in insiyatifin bir parçası olan ülkelerdeki inşa projelerinde etkisini genişletmek amacıyla farklı bir yaklaşım benimsemeye hazır olduğunu belirtti. Citi analistleri ayrıca Çin’in ABD’den uzaklaşacak şekilde ticaret ve ekonomik faaliyetlerini çeşitlendirmek için borcu artıracağını ve proje onayını kısaltacağını aktardı.

Bununla birlikte, Çin’in teknoloji açısından belirgin avantajları ve demiryolu altyapısındaki maliyet göz önüne alındığında Bir Kuşak Bir Yol girişiminin öncelikle demiryolu sektörüne yarayacağı söylendi.

Bir Kuşak Bir Yol Girişimi Demiryolu Sektörüne Yarayacak Raporda Citi analistleri, enerji santrallerinin, telekomünikasyon tesislerinin ve liman inşalarının artacağı öngörüsünde de bulundu. China Railway Group ile China Railway Construction örnekleriyle bazı Çinli şirketlerin bu durumdan yararlanmaya başladığı kaydedildi. Çinli tren üreticisi CRRC ile ekipman üreticisi China Railway Signal & Communication’ın diğer faydalanan şirketlerden olduğu ve hepsinin de Hong Kong’da listelendiği belirtildi.

Analistler PetroChina ve Bank of China’ya işaret ederek finans, ulaşım, lojistik, emtia ve madencilik gibi sektörler için de kısa vadede fırsatlar gördüklerini bildirdi.

Bir Kuşak Bir Yol Girişimi Çinli Şirketlerin İşine Yaramaya Başladı Şangay’da listelenen Conch Cement’in de insiyatiften faydalanmak için iyi pozisyonlandığı dile getirildi. İlk 5 yılının ardından Bir Kuşak Bir Yol sürecini değerlendiren ayrı bir Citi raporunda ise ABD’li banka Çin’in programı daha ılımlı bir versiyonuna dönüştürmeye zorlanabileceğini öne sürmüştü. Altyapı projelerini finanse etmek için ABD dolarına bağlılık zorluklardan bir tanesiydi.

Çin’in girişimle ilgili eleştirildiği noktalardan bir diğeri de bunun Çin için çok fazla elverişli olması ve ABD’ye karşı açık muhalefet anlamına gelmesiydi. Ne var ki bütün bunlar, Çin’in çok uluslu kalkınma bankalarıyla birlikte çalışmasına yönelik artan ilgisinde de görüldüğü gibi Pekin’in değişikliklere çok fazla açık olmasını sağlıyordu. Kısacası şekil değiştirse de Bir Kuşak Bir Yol girişimi hiçbir yere gitmiyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum