Yatırım yapmaya başla!

Çin Yaptırımlar için ABD’yi Eleştirirken, Macron Huawei’i Engellemeyeceğini Söyledi

Pekin, Çinli firmaların haklarını korumak için gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi ve ABD’yi ilişkileri daha da kötüleştirecek nitelikte hamlelerden uzak durmaya çağırdı.
Çin Yaptırımlar için ABD’yi Eleştirirken, Macron Huawei’i Engellemeyeceğini Söyledi

Çin, bugün ABD hükümetinin telekomünikasyon devi Huawei’i kara listeye alma kararını eleştirerek, şirketlerini korumak için adımlar atacağını söyledi. Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Çin’in diğer ülkelerin Çin varlıkları üzerinde tek taraflı yaptırımlar uygulamasına şiddetle karşı çıktığını belirterek ABD’nin Çin-ABD ilişkilerini daha fazla etkilemekten kaçınması gerektiğini vurguladı.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng gazetecilere verdiği demeçte; “Çin, ulusal güvenlik kavramının kötüye kullanılmaması ve ticari korumacılığının bir aracı olarak kullanılmaması gerektiğini vurguluyor” dedi.

Wilbur Ross ise Trump’ın Amerikan teknolojisinin yabancı kuruluşlar tarafından ulusal güvenliği veya dış politika çıkarlarını baltalayacak şekilde kullanılmasını engelleme kararını desteklediğini söyledi.

Wilbur Ross Trump Kararname Savundu Buna karşılık Huawei, ABD hükümetiyle görüşmeye ve ürün güvenliğini sağlamak için etkili önlemler almaya hazır ve istekli olduğunu açıkladı. Ayrıca Huawei’i ABD’de yasaklamanın ülkeyi daha güvenli veya daha güçlü hale getirmeyeceğini bunun yerine ABD’yi daha kalitesiz ama daha pahalı alternatiflerle sınırlayacağını bildirdi.

Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng de ABD’yi yanlış uygulamaları olabildiğince erken iptal etmeye, Çinli ve ABD’i şirketlere ve tüketicilere daha fazla zarar vermekten kaçınmaya çağırdı.

Çin ABD Kararı Tepki  Gao Feng ayrıca herhangi bir anlaşmaya varmak için Çin’in üç ana endişesinin uygun şekilde çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Bunlar Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin kısa süre önce açıkladığı; ABD’nin tüm ek tarifeleri kaldırması, Çin’in mal alımları için gerçek talep doğrultusunda hedef belirlenmesi ve anlaşma metninin her iki ülkenin de saygınlığını sağlamak için denk olması şartlarıydı.

Tüm bu gelişmelerin üzerine konuyla ilgili görüş bildiren Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron ise teknolojik savaş ya da ticaret savaşı hususunda uyarı yaptı.

Macron Huawei’i Engellemeyeceğini SöylediParis’teki bir etkinlikte konuşan Macron; “bakış açımız Huawei’i ya da herhangi başka bir şirketi engellememek, ulusal güvenliğinizi ve Avrupa egemenliğimizi korumak” dedi. Başka bir ülkeye karşı teknolojik ya da ticari bir savaş başlatmanın uygun olmadığına inandığını da söyleyen Macron, konuşmasına şöyle devam etti:

“Birincisi ulusal güvenliğinizi savunmanın en iyi yolu bu değil, buan ihtiyacımız yok ve ikincisi kendi ekosisteminizi geliştirmenin ve bir işbirliği dünyasına sahip olmanın ve gerilimleri azaltmanın en iyi yolu bu değil.”

“Fransa ve Avrupa pragmatik ve gerçekçidir. Biz işbirliğine ve çok taraflılığa inanıyoruz. Aynı zamanda, iyi teknolojiye erişim ve ulusal güvenliğimizi ve tüm güvenlik kurallarımızı korumak için son derece dikkatli davranıyoruz.” diyen Macron, Paris’teki teknoloji fuarında Huawei standına metrelerce uzaklıkta konuşsa da Çinli şirketteki herkesi selamlaması dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum