Yatırım yapmaya başla!

Çin, ABD’den Domuz Eti ve Soya Fasulyesi Alımını Durduruyor

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında artan tansiyon üzerine Çin’in Amerika’dan soya ve domuz eti ithalatını durdurmak üzere olduğu öğrenildi.
Çin, ABD’den Domuz Eti ve Soya Fasulyesi Alımını Durduruyor

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında iki yıla yakın devam eden ticaret savaşı bu yıl Ocak ayında imzalanan faz bir anlaşma ile bitmişti. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin karşılıklı vergi artırımıyla gerçekleştirdiği ticaret çekişmesi dolaylı olarak birçok ülkeyi de etkiledi.

Yapılan anlaşma kapsamında Çin’in ABD’den yıllara yayılmış olarak 200 milyar dolarlık tarım ürünü ithal etmesi gerekiyordu. Fakat bu yılın başında başlayan ve tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 pandemisi iki ülke arasında gerilimin yeniden artmasına sebep oldu.

Washington hükümeti Çin’i virüsü kasıtlı olarak yaymakla suçlarken uzmanlar birinci aşama anlaşmanın her an bozulabileceğine dair endişelerini dile getirmişti. Fakat hemen akabinde tartışmaların ve tansiyonun daha da artmasına sebep olan Hong Kong meselesini gündeme geldi.

Çin Ulusal Halk Kongresi geçen hafta Hong Kong’un özerkliğini bitiren güvenlik yasasını onayladı. Karara birçok ülkeden tepki gelirken, ABD’nin yaklaşımı daha net oldu. Artan gerilimle şu an her iki taraftan da önemli kararlar geliyor.

Pekin hükümeti, ABD’den soya fasulyesi ve domuz eti ithalatını durdurmaya hazırlanıyor.

Çin Soya İthalatını DurduruyorElde edilen habere göre Çin hükümeti, devlet destekli bazı şirketlere Amerika’dan soya fasulyesi dahil olmak üzere bazı tarımsal ürünlerin alımını durdurma talimatı verdi. Çin, dünyanın en büyük soya fasulyesi ithal eden ülkesi konumunda. Ocak ayında yapılan anlaşma kapsamında ABD’den tarımsal ürün alma sözü vermişti.

Ancak bir anda ortaya çıkan pandemi alımları negatif etkiledi. Genel olarak Çin’in ithalat miktarı Nisan ayında %14,2 oranında gerileyerek 154 milyar 943 milyon dolar oldu. Soya fasulyesi ithalatında bu dönemde %12,1’lik düşüş gerçekleşti.

Çin Nisan İthalatı
Kaynak: Trading Economics

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Çin’in kendilerinden arpa, yaban mersini ve sığır eti gibi tarım ürünü almaya devam ettiğini fakat ulusal güvenlik yasası nedeniyle yeni bir sorununun ortaya çıktığını söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Çin’in tüm gerginliğe rağmen birinci aşama anlaşmaya uymaya devam edeceklerini söylemişti. Fakat Trump’ın Hong Kong kararı yüzünden Çinli yetkilileri yaptırım uygulanacağına dair tehdit etmesi, bazı kararların da değişmesine sebep oldu.

Çinli devlet şirketlerinin bazı tarımsal ürün alımını durdurmaya hazırlandığı, Cofco ve Sinograin firmalarının siparişleri beklemeye aldığı öğrenildi.

Bu arada Çin medya kuruluşları ABD’nin tehditlerine tepki gösterirken, öldürülen siyahi için yapılan gösterilere de geniş yer verdi.

Geçen hafta ABD’nin Minneapolis kentinde, bir polisin siyahi George Floyd’u öldürmesi üzerine kentte gösteriler başladı. Irkçılık karşıtı eylemlerin 40 kente daha sıçramasıyla ordu sokağa indi. Dün 26 şehirde sokağa çıkma yasağı uygulansa da özellikle akşamları protestoların arttığı ve ortalığın yangın yerine döndüğü gözlendi.

Tüm dünya ABD’deki ırkçılık karşıtı eylemleri dikkatle takip ediyor. People’s Daily ve Xinhua olmak üzere birçok Çin medya kuruluşları Amerika’daki olayları “polis vahşeti protestoları” değerlendirmesiyle paylaştı.

Bunun yanında Hong Kong kararı yüzünden gelen tehditlerin sadece siyasi bir gösteriş olduğu, Amerika’nın Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile ilişkisini sonlandırmasının ise akıl almaz bir olay olduğu vurgulandı.

ABD’li siyasilerin konuşurken iyi düşünmeleri gerektiği ve ağızlarından çıkan cümlelerin bir gün kendilerine yeniden döneceği hatırlatıldı.

Bir başka değerlendirmede ise geçen yıl ABD’nin Hong Kong’dan sadece 5 milyar dolarlık mal aldığı, dolayısıyla özel statüden çıkarılmasının herhangi bir etkisi olmayacağı söylendi. Trump’ın asıl amacının ülkesinde beyaz bir polis tarafından öldürülen siyahi için yapılan gösterileri ikinci plana atmaya çalışmak olduğu belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum