Yatırım yapmaya başla!

Çin, ABD Dolarının Üstünlüğüne Meydan Okumak için Yuanı Küreselleştirebilir

Ünlü ekonomist Jim O’Neill, Çin’in para birimini ABD’ye karşı üstünlük kazanmak için kullanabileceğini ancak bunu yuanı devalüe ederek yapmayacağını söyledi. Detaylar haberimizde;
Çin, ABD Dolarının Üstünlüğüne Meydan Okumak için Yuanı Küreselleştirebilir

Goldman Sachs Asset Management’in eski başkanı Jim O’Neill, Çin’in para birimini ABD’ye karşı üstünlük kazanmak için kullanabileceğini ancak bunu yuanı devalüe ederek yapmayacağını söyledi.

Bugün CNBC’ye verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Jim O’Neill, Pekin’in ABD dolarının baskınlığına meydan okumak için yuanın rolünü küresel olarak genişletmeyi düşünebileceğini belirtti.

Dünyanın rezerv para birimi olan doların şu an baskın olsa da bunu değiştirebilecek tek yolu, ABD para birimine gerçek, uzun vadeli bir alternatifin olması ifadeleriyle açıkladı.

Jim O’Neill: Çin ABD Dolarının Üstünlüğüne Meydan Okumak için Yuanı KüreselleştirebilirKaldı ki Çin de para biriminin kullanımının uluslararasılaştırılması için bazı adımlar atmıştı. Çin anakarasında işlem gören hisseler, MSCI’nın küresel ve bölgesel endekslerine dahil edilmişti.

Çin varlıkları küresel pazarlarda giderek daha fazla işlem gördüğü için daha fazla yabancının yuan ticareti yapması gerekecekti ki uluslararası hale getirmenin niyeti de buydu. O’Neill burada bazılarının Çin’in nihai silahının çok sayıda ABD tahvili satmaya başlaması olacağını söylediğini ancak bunun Çin yatırımlarının değerine de zarar vereceğini vurguladı.

Çin şu anda sahip olduğu 1,12 trilyon dolarlık ABD hazine tahvilleriyle, ABD devlet borçlarının en büyük sahibi ve uzmanlar Pekin’in bu avantajdan yararlanabileceğini öne sürüyor.

Çin ABD Doları Karşı Yuan Alternatifi Yani ortada, Çin’in ABD hazine tahvillerini elden çıkartıp faiz oranlarının yükselmesini sağlayarak Amerikan ekonomisine zarar verebileceği yönünde yorumlar var. Öte yandan daha zayıf bir yuan, ABD ile Çin arasında kilit bir çekişme kaynağı ve Trump daha önce Çin’i defalarca para birimini düşük seviyelerde tutmakla suçladı. Ne var ki Jim O’Neill, Çin’in yuanı devalüe etmesinin hiç mantıklı görünmediğini savundu.

Çin’in küresel konumunu güçlendirmesinin başka bir yolunu da tüketicilerin artan gücüne dokunmak olarak açıklayan Jim O’Neill; “önümüzdeki 10 yıldan 20 yıla kadar ABD tüketicisinin ABD ekonomisinin baskın payı olmaya devam etmesi mümkün değil” diyerek BRIC ekonomilerinin (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin ekonomilerini ifade eden bir kısaltma) dünya ekonomisini yeniden şekillendirmek üzere yola çıktıklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum