Yatırım yapmaya başla!

Çin ile ABD Arasındaki Risk Sermayesi İlk Kez Doğrudan Yatırımları Geçiyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginlikleri, risk sermayesini artırırken, tarihte ilk kez doğrudan yatırımların önüne geçiyor.
Çin ile ABD Arasındaki Risk Sermayesi İlk Kez Doğrudan Yatırımları Geçiyor

ABD ve Çin arasındaki risk sermayesi, geçen yıl tahmini olarak 22 milyar dolara ulaştı. ABD-Çin Yatırım Projesi tarafından yayımlanan bir rapora göre; 18 milyar dolarlık iki yönlü doğrudan yabancı yatırım gerçekleştirildi. Araştırma girişimi, Rodyum Grubu ve ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi tarafından yürütülüyor.

Start-up yatırımlarının büyük kısmı ABD’li şirketlerden gelirken, 2017-2018 arasında Çin şirketlerine yatırım ikiye katlanarak 19 milyar dolar oldu.

Start-Up Yatırımları ABD'den GeliyorRaporda, “Çin’de Amerikan yatırımcıları azınlık risk sermayesi yatırımlarını 2018’de kullanmaya devam ettiler. Bunlar, tamamen şişmiş yabancı devirlere sınırsız olan veya örneğin dijital ödemeler, internet girişimleri ve diğer dijital içerik gibi güçlü gayri resmi piyasa giriş engelleri olan sektörlere maruz kaldırlar,” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan araştırma, Çin’in ABD’ye doğrudan yabancı yatırımının geçen yıl yüzde 80’den daha fazla olduğunu, ancak ABD’nin Çin’e yaptığı yatırımın yüzde 7’lik düşüşle 13 milyar dolara gerilediğini gösterdi. Her iki hükümetin de bu tür sınır ötesi yatırımlar konusunda artan incelemesi ve Pekin’in bazı büyük şirketler tarafından sermaye çıkışlarını ve borç biriktirme çabalarını azaltma çabaları düşüşe katkıda bulundu.

Rapor, ABD firmalarının geçen yıl Çin’e diğer yollardan daha fazla yatırım yaptıklarını da gösterdi.

ABD Firmaları Çin'e Diğer Yollardan Yatırım YapıyorSıkıntılı varlıkların aranması da dahil olmak üzere ABD’nin Çin’in emlak sektörüne ilgisinin yenilendiği bilgisi de alındı. ABD’nin doğrudan Çin’deki emlak sektörüne yaptığı yatırımlar, 2018’de 3 milyar doları ikiye katlamış durumda.

Bu yatırımlar; Blackstone’un Vivocity Alışveriş Merkezi’ni ve LaSalle’nin Shanghai International Plaza’yı satın alması olarak gösterildi. Ayrıca Warburg Pincus, Çin’in sıkıntılı gayrimenkul projelerinde özel durum yatırımları yapmak için Hande Group ile 1 milyar dolarlık ortak girişim kurdu.

Araştırmacılar, beklenen anlaşma akışına dayanarak ABD’nin Çin’deki doğrudan yatırımları için yakın vadeli bir bakış açısı olduğunu söyledi.

ABD'nin Çin Yatırımlarına Yakın Vadeli Bakış OlumluÖte yandan araştırmacılar, Çin yatırımının nispeten sıkıntılı göründüğünü ancak bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın son çeyreğinden itibaren yüzde 40 artışla 2,3 milyar dolara yükselerek artış eğiliminde olabileceğini de belirttiler.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Başkanı Stephen A. Orlins raporun önsözünde, “Portföy yatırımının iki yönlü yatırım ilişkisinde yeni bir parlak nokta sağladığı belirtilmelidir. 2018’deki yüksek akış hacmi, ülkelerimiz arasındaki sınır ötesi yatırımlara yönelik ticari iştahın güçlü kalmaya devam ettiğini gösteriyor,” dedi.

Hem Pekin hem Washington hem de Çin’in ekonomik yavaşlamasından kaynaklanan düzenlemeler, yatırımcılar için belirsizliği artırıyor.

Çin'deki Düzenlemeler Yatırımcı için BelirsizlikPekin’in Mart ayında yeni bir dış yatırım yasası çıkarması ve Haziran’da gözden geçirilmiş bir olumsuz liste yayınlaması bekleniyor. Bu durum, ABD’nin işletmelerinin Çin’e erişimini artırabilir ve yabancı şirketleri yerel rakipleriyle daha iyi bir oyun alanına sokabilir.

Eleştirmenler, yeni yasanın belirsiz olduğunu ve Çin’de pratikte gerçekleşen olayların genellikle önceden belirtilenlerden daha kısıtlayıcı olduğuna dikkat çekiyor.

Raporda, ABD’nin Yabancı Yatırım Komitesi’nin yüzde 10’un altındaki yabancı yatırımlara bakmasını sağlayan Yabancı Yatırım Riski İnceleme Modernizasyon Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte Ağustos 2018’de yatırım tarama rejimini genişlettiği belirtildi.

Çin, ülkenin risk sermayesi endüstrisinin gelişmesi gibi dünyanın en büyük start-uplarından bazılarını daha fazla ortaya çıkarıyor.

Çin En Büyük Start-Upları ÇıkarıyorÇin merkezli girişim sermaye tarafından yönetilen varlıkların, Salı günü Pekin’deki SuperReturn Çin konferansında paylaşılan verilere göre; Haziran 2018 itibarıyla 210 milyar dolarlık rekor bir seviyeye yükseldiğini gösterdi. Finansal veri şirketi Preqin, Çin merkezli risk sermayesi fonlarının son birkaç yıl içinde ABD’deki benzerlerinden daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Ancak Amerikan merkezli girişim firmaları, 2000’li yılların başlarında başlayan Çin büyümesinin bu aşamasına yardımcı oldular. Sınır ötesi yatırım raporunda; “Deneyimli ABD girişim yatırımcıları, Çin’in modern teknoloji sektörünün gelişiminde kilit rol oynadılar ve 2018’in sonuna kadar tüm Çin girişim destekli start-upların en az üçte biri için finansman turlarına katıldılar,” ifadeleri de kullanıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum