Yatırım yapmaya başla!

Çin’den ABD’ye 50 Milyar Dolarlık Misilleme Geldi!

ABD, Çin'den ithal edilen, ek vergi uygulanacak ürünlerin listesini yayınladı. Çin hükümeti yapılan davranışı kınarken, yanıt vermede geç kalmadı. Sıcak gelişmenin detayları şöyle...
Çin’den ABD’ye 50 Milyar Dolarlık Misilleme Geldi!

ABD ile Çin arasında haftalardır süren vergi krizinde sular bir türlü durulmuyor. ABD Başkanı Donald Trump, ticaret savaşı içinde olmadıklarını söylerken, Çin’den ithal edilen ve ek gümrük vergisi uygulanacak ürünlerin listesi yayınlandı. ABD’nin Çin’den ithal edilen 1.300 kalem mal için %25 ek gümrük vergisi kararına, Çin’den 106 kalem ürün içeren yanıt geldi.

Çin Maliye Bakanlığı, 106 kalem malın 2017’de ABD’den ithalat tutarının 50 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Yeni gümrük vergisi oranlarının yürürlüğüe girme tarihinin, daha sonra yapılacak bir açıklama ile duyurulacağı bildirildi. Ek gümrük vergisi uygulanacak ürünler arasında; bazı et ürünleri, tütün, pamuk, portakal suyu, mısır, viski, kimyasal maddeler, soya fasulyesi, hava araçları ve otomotiv olmak üzere 106 ürün bulunuyor.

Çin Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin 1.300 kalem malı içeren listesini kınadıklarını bildirdi.

Ek gümrük tarifesi uygulanacak Çin menşeli malların listesinin yayınlanmasının ardından, ülke bakanları “tipik tek taraflılık ve korumacılık” yaptığı gerekçesiyle ABD yönetimini eleştirdi. Söz konusu listede; demir-çelik, uranyum bileşikleri, nükleer reaktörler, hava ve gaz sıkılaştırıcı makineler, gaz türbini, fırın, lastik maya, bazı ilaç ve aşılar gibi ürünler bulunuyor.

Pekin yönetimi, ABD menşeli ürünlere yönelik eşit büyüklük ve çapta karşı önlemleri almaya hazır olduklarını söyledi.

Yapılan açıklamada, Washington yönetiminin bu hareketi ile 40 yıllık ikili ticari ilişkileri çiğnedikleri, iş dünyası ve tüketicilerin çıkarlarını görmezden geldikleri bildirildi. Çin, daha önce de ABD’den ithal edilen yaklaşık 3 milyar dolar tutarındaki 128 ürüne %15-25 arasında vergi uygulayacağını duyurmuştu.

Tüm bu gerginliğe rağmen Donald Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada ticaret savaşında olmadıklarını söyledi.

Trump paylaşımında; “Çin ile ticaret savaşında değiliz. O savaş çok yıllar önce ABD’yi temsil etmiş ahmaklar veya beceriksizler tarafından kaybedildi. Şimdi yıllık 500 milyar dolarlık dış ticaret açığımız var, üstüne Fikri Mülkiyet Hırsızlığı ile 300 milyar dolar daha. Bunun devam etmesine izin veremeyiz.” ifadesini kullandı. Trump, geçtiğimiz ay aldığı çelik ve alüminyuma getireceği ek gümrük vergisi kararı ile de ticari ortakları tarafından tepki toplamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum