Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin’de 5G Kullanıcıları Hızla Artmaya Devam Ediyor

Çin’de yapılan yatırımlar sonucu 5G kullanıcı sayısının 110 milyona ulaştığı açıklandı.
Çin’de 5G Kullanıcıları Hızla Artmaya Devam Ediyor

İnternet teknolojisine yapılan altyapı yatırımları her geçen gün daha yüksek hızlara ulaşmamızı sağlıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana 5G teknolojisine yönelik yatırımlar sonucu bu altyapı kullanılmaya başladı. Sektörün önde gelen akıllı telefon üreticileri amiral gemilerini 5G desteği ile satışa sunuyor. Dünya genelinde pek çok ülkede ise 5G yatırımları tüm hızıyla devam ediyor.

Yine de henüz yolun çok başında olunduğunu söyleyebiliriz. Pek çok ülkede 5G teknolojisi yeni yeni yaygınlaşıyor. Dünya genelinde 5G’nin yaygınlaşmasına dair en önde olan ülkelerin başında Çin geliyor. Ülkedeki telekomünikasyon şirketleri hızla yatırımlarına devam ediyor ve 5G teknolojisini daha fazla kullanıcıya sunuyor.

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademileri, ülkede ulaşılan son kullanıcı sayısını açıkladı. Buna göre Çin’deki 5G kullanıcı sayısı 110 milyonu geçti. Üstelik son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerilim gölgesinde ulaşılan bu sayının oldukça önemli olduğu vurgulanıyor.

Çin’de 5G Hızla Yayılıyor

Çin’de 5G Hızla Yayılıyor

5G teknolojisinin yaygınlaşması ile beraber önümüzdeki günlerde pek çok alanda aktif olarak kullanılması planlanıyor. Çin’de ulaşılan kullanıcı sayısı ise bu sürece en hızlı adapte olan ülke olacağını gösteriyor. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi, ülkedeki 5G kullanıcı sayısının 110 milyonu geçtiğini açıkladı. Ülkedeki üç telekomünikasyon şirketinin Haziran ayı itibarıyla toplamda 1.6 milyar aboneye hizmet verdiği belirtiliyor. Çin’in toplam nüfusu 1.4 milyar seviyesinde.

Dolayısıyla ülkede kişi başına bir telefon düştüğü görülüyor. Bunun çok yüksek bir oran olduğunun altı çiziliyor. Ülkede 5G’nin hızla yayılmasında hükümetin şirketleri desteklemesi önemli rol oynuyor. Bu kapsamda Temmuz ayı itibarıyla ülkede 460 bini aşkın 5G baz istasyonu kurulumu gerçekleşti.

Çinli bir yetkili ülkede haftada 15 bin yeni istasyon kurulduğunu belirtiyor. 2020 yılının sonuna kadar Çin genelindeki toplam 5G istasyon sayısının 600 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Ülkede bu teknolojiye yönelik yatırım yapan şirketlerin başında ise Huawei geliyor. Şirket hem altyapı hemde akıllı telefon modelleri ile 5G alanında sıkça adından söz ettiriyor. Ülkede Oppo, Xiaomi gibi şirketler de 5G destekli akıllı telefon modelleri ile öne çıkıyor.

Yapılan pazar araştırmalarına göre Çin’de şu ana kadar 93 milyon 5G destekli akıllı telefon satışı yapıldı. Ağustos ayındaki tüm sevkiyatın üzde 60’ını 5G telefonlar oluşturuyor. Önümüzdeki günlerde bu rakamların daha da artacağı belirtiliyor. Ülkede 2023 yılına kadar 5G kullanıcı sayısının 1 milyar kişiyi geçmesi bekleniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum