Paylaşım

Çin 3. Devalüasyonu Yaptı! Piyasalar Nasıl Etkilendi?


 

Çin Merkez Bankası, yuan kurunu bugün üçüncü kez devalüe etti. % 1,1 oranında devalüe edilerek dolar başına 6,401 seviyesine çekti. Önceki iki gün ise % 1,6 ve % 1,9 oranında düşürmüştü. İşte piyasalarda devalüasyon etkileri…

Çin Merkez Bankası, sürpriz bir şekilde yuan kurunu devalüe ederek küresel piyasaların odağına yerleşti. Devalüasyon sonrasında yuan, kayıplarını üçüncü güne taşıdı. Bugün yapılan açıklamada ise yuanı, makul bir seviyede ve dengede tutmaya devam edeceklerini kaydettiler. Yapılan bu açıklamalar öncesinde yuan referans kuru % 1,1 oranında devalüe edilerek dolar başına 6,401 seviyesine kadar çekildi.

Yuanın üst üste üçüncü kere devalüe edilmesi, küresel piyasalarda deprem etkisi yarattı. Asya hisse senetlerinde 4 yılın en büyük iki günlük kaybı yaşandı ve Vietnam dongu işlem bandını genişletti. Düşüşün daha da artması, rekabetçi devalüasyonların tetiklenmesi riski arttırıyor. İhracat ve emtia fiyatlarının düşmesiyle birlikte küresel deflasyon tehdidi de ortaya çıkıyor.

Çin Merkez Bankası‘nın, referans kuru belirlerken yeni bir yöntem uygulamaya başladığı biliniyor. Kurun oluşması için fiyat veren piyasa yapıcılar önceki gün kapanışta, döviz talep ve arzını, ayrıca önemli paritelerdeki değişiklikleri de dikkate almak zorunda bırakıldı. Dün yapılan açıklamada, yuanın sürekli değer kaybetmesi için ekonomik bir temel olmadığından ve kurum belirlenmesinde piyasanın rolünün daha da artacağından bahsedildi. Aynı zamanda kurun temel olarak istikrarlı tutulacağı da belirtildi.

Piyasalar, Çin’in sürpriz bir şekilde yaptığı devalüasyonu hazmetmede zorluk çekiyor. Asya para birimleri, iki günlük sert düşüş sonrasında bir miktar istikrar kazandı ve yuandaki sert düşüş yumuşadı. Gelişen piyasa hisse senetleri ise Tencent Holdings Ltd.’nin rekor karının teknoloji hisselerini desteklemesi ile yukarı yönde hareket etti. Güney Kore wonu, % 1,54 oranında yükselirken, Malezya ringgiti 17 yılın en düşük seviyesinden yükselişe geçti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, % 0,4 oranında yükselirken, Standard&Poor’s 500 endeks vadeli kontratları yatay seyretti.

Altın, ardı ardına gelen devalüasyon sonrasında yükselen endişelerle birlikte güvenli liman alımlarından destek buldu. Yatırımcıların diğer varlıklar lehine altın varlıklarını azaltması ile birlikte aylardır aşağı yönde hareket eden altın, Temmuz ayında 2010 yılından bu yana gördüğü en düşük seviyeyi görmüştü. Çin’in yaptığı devalüasyon ise trendin tersine dönmesini sağlayabilir.

Dolar ise Euro karşısında, devalüasyon sonrası olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Yatırımcılar yuan almak için kullandıkları Euro işlemlerini çözmeye yönelteceği spekülasyonu ile 6 günlük kazancını koruyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın