Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin, 2021 Yılında 5G Kapsama Alanını İki Katına Çıkarmayı Hedefliyor

Çin’in önümüzdeki yıl içerisinde 5G kapasitesini iki katına artırma hedefi olduğu belirtildi.
Çin, 2021 Yılında 5G Kapsama Alanını İki Katına Çıkarmayı Hedefliyor

Mobil cihazların hayatımıza girmesiyle beraber internet teknolojilerinin de hızla geliştiğine tanık oluyoruz. Son yıllarda 5G altyapısına yönelik yatırımlar hız kazanmış durumda ve kullanım alanı her geçen gün daha da artıyor. Başta Çin olmak üzere pek çok ülke telekomünikasyon yatırımlarına hız verdi ve 5G ağlarını kurmaya başladı. Bu teknoloji kendisinden bir önceki 4G altyapısına göre çok daha yüksek internet hızlarının elde edilmesini sağlıyor.

Yeni nesil akıllı telefonlarda 5G desteğinin yer aldığı görülyor. 2021 yılı içerisinde bu teknolojinin daha da yaygınlaşacağını söyleyebiliriz. Yatırım yapan ülkelerin başında ise Çin geliyor. Ülke gelecek yıl 5G kapasitesini mevcut seviyenin iki katına çıkarmayı hedefliyor. Plan kapsamında Huawei ve ZTE başta olmak üzere ülkedeki ekipman üreticilerin de faaliyetlerine hız verdiği belirtiliyor.

5G Kapasitesi İkiye Katlanacak

5G Kapasitesi İkiye Katlanacak

Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Xiao Yaqing, bir endüstri etkinliğinde China Mobile Ltd.’den China Telecom Corp.’a taşıyıcıların büyük şehirlerde 5G kapsamını hızlandırmak için 600.000’den fazla baz istasyonu oluşturacağını söyledi. Böylece halihazırda yeni altyapının, halihazırda kullanılmakta olan 718 bin istasyonun üzerine eklenmesi planlanıyor.

Çin, bu yıl dünyanın en büyük 5G ağını 1,4 trilyon dolarlık bir teknoloji altyapısına yaptığı yatırım ile devreye sokmaya başladı. 5G ile ülkenin ekonomik yapısının daha da güçleneceği ve otonom araçlardan yapay zekaya kadar çok geniş bir ürünün destekleneceği belirtiliyor. Bakan Yaqing’in açıklaması sonrası ülkedeki telekomünikasyon devlerinin hisselerinde artış kaydedildi.

ZTE hisseleri yüzde 9.1 oranında yükselirken, Datang Telecom hisselerinde yüzde 8 artış yaşandı. China Mobile, China Unicom Hong Kong ve Chin Telekom gibi önde gelen telekom operatörleri ise 5G altyapısı için 2021 harcama planlarını açıklamadan önce hisselerinde yüzde 0.7 ile yüzde 2.7 arasında düşüş gerçekleşti.

Ticari 5G paketlerinden elde edilen gelirlerin henüz sermaye girdilerini geri kazanması beklenmezken, taşıyıcıların genişleyen bir ağı sürdürmek için artan maliyetlere katlanması gerektiği ifade ediliyor.

Çin Küresel Pazarda Liderliği Hedefliyor

Çin Küresel Pazarda Liderliği Hedefliyor

Çin hükümetinin telekomünikasyon şirketlerini destekleyerek 5G pazarında küresel liderlik hedefi bulunuyor. Başkan Xi Jinping tarafından desteklenen plan kapsamında Huawei ve ZTE gibi teknoloji devlerinden ülkedeki 5G ağlarının kurulumu, başta olmak üzere pek çok ürün ve hizmetin denetlenmesi adına yapay zeka yazılımı geliştirmesi isteniyor.

Çin yönetimi ile Huawei ve ZTE arasındaki bu ilişkiler, ABD hükümetinin tepkisini çekmeye devam ediyor. Her iki şirket Çin için casusluk faaliyetleri yürütmek ile suçlanıyor. Bu kapsamda her iki şirket de ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanıyor ve geçtiğimiz yıldan bu yana yaptırımlara maruz kalıyor.

ABD kendi ülkesinin yanı sıra pek çok ülkeden de Huawei ve ZTE ile ticareti durdurmasını talep ediyor. Geçtiğimiz aylarda İngiltere bu çağrıya olumlu yanıt vermiş ve Huawei ile 5G alanındaki iş birliğini durdurma kararı almıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum