Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin 2020’ye Daha Güçlü Başlamak için Ekonomisini Hazırlamaya Çalışıyor

Çin Başbakanı, özel sektörü teşvik etmek amacıyla ekonomideki nakit miktarını daha fazla artırmanın sinyalini verdi.
Çin 2020’ye Daha Güçlü Başlamak için Ekonomisini Hazırlamaya Çalışıyor
Yorum

Başbakan Li Keqiang, özel sektörü teşvik etmek amacıyla ekonomideki nakit miktarı için daha fazla desteğe işaret etti. Çin hükümeti, daha kolay parasal ayarlardan daha serbest ticarete kadar çok yönlü bir politika itişi ile 2020’ye daha güçlü bir başlangıç yapmak için ekonomiyi hazırlamaya çalışıyor.

Son taahhüt de Başbakan Li Keqiang’ın Pazartesi günkü açıklamasıyla geldi. Li Keqiang bankaların rezerv olarak tutmak zorunda oldukları nakit miktarında daha fazla kesintiye gidileceğinin sinyalini verdi. Bunun teoride, bu yıl krediye erişimde zorlanan özel sektör şirketlerine borç vermek için fon sağlayacağı belirtildi.

Fon vaadi hafta sonu açıklanan devlet dışı sektörü artırmak için geniş kapsamlı bir dizi girişimin ve Pazartesi günkü iç talebi teşvik etmek için tasarlanan yeni tarife kesintilerinin ardından geldi.

Başbakan Li Keqiang Banka Rezerv Oranı Nihayetinde ekonomik büyümenin neredeyse 30 yılın en zayıf hızına ulaşmasından sonra gelen verilerde ılımlı istikrar işaretleri görülmeye başladı. Daha da ötesi ticaret müzakerecileri bu ay Trump tarafından tarifelerde gerçekleştirilecek bir artışı engellemeyi başardı.

Pazartesi günkü konuşmasında Li, hükümetin bankalar için zorunlu rezerv oranını düşürmeye devam edeceğini ve yeniden kredi verme ve yeniden iskonto kotalarını artırma yolları arayacağını söyledi. Nomura ekonomisti Lu Ting de şu ifadelerle görüş bildirdi:

“Pekin, Ocak 2020’deki yaklaşan likidite sıkıntısı ve bazı bölgelerde artan kredi daralması riski göz önüne alındığında, zorunlu karşılık oranını beklediğimizden daha önce düşürebilir.”

Çin Zorunlu Karşılık Düşürebilir Hareketlerin, likidite koşullarını, kredi arzını ve büyümeyi istikrarlı hale getirmek için Çin Yeni Yılı tatilinden önceki haftalarda geleceğini de ekledi. Diğer tarafta Li, bugün Chengdu’daki Çin-Japonya-Güney Kore zirvesinde serbest ticareti savunmanın, ekonomiyi canlandırmanın tek yolu olduğunu belirtti.

Başbakan, değişen küresel ekonomik ve siyasi durumun yol açtığı “aşağı yönlü ekonomik baskıya” karşı koymak için üç ülke arasında daha derin iş birliği çağrısında bulundu. Yetkili ayrıca, üç taraflı bir serbest ticaret anlaşmasına yönelik müzakerelerin hızlandırılması için çağrıda bulunarak şöyle konuştu: “Çin sahiplik gerekliliklerine ilişkin sınırlamaları kaldırmak dahil finans, tıbbi bakım, yaşlı bakımı ve diğer hizmet sektörlerini yabancı yatırımcılara adım adım açmaya hazır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu