Yatırım yapmaya başla!

Çin’in 2020 Chunyun Festivali’nde 3 Milyar Yolcunun Seyahat Edeceği Öngörülüyor

Oluşan bazı tahminlere göre, Çin'in 10 Ocak-18 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek Bahar Festivali'nde (Chunyun) hava, kara ve su yoluyla taşınan yolcu sayısı 3 milyar civarında olacak.
Çin’in 2020 Chunyun Festivali’nde 3 Milyar Yolcunun Seyahat Edeceği Öngörülüyor

Çin, 2020’nin başlamasıyla birlikte fare (sıçan) yılını kutlamaya hazırlanıyor. Söz konusu bu kutlama etkinlikleri ülkenin farklı bölgelerine göre değişiklikle gösterebilmekle birlikte, ülkede yeni yılın ilk günü ile başlayan ve Çin’in en uzun, aynı zamanda en önemli bayramlarından biri olan Bahar Festivali (Chunyun) için de hazırlıklar başladı.

10 Ocak-18 Şubat tarihleri arasında yapılacak Chunyun kutlamaları tatilinde geleneksel olarak memleketlerine dönen Çinliler, uzun bir tatil dönemine giriyor. Oldukça büyük olan ülkede büyük şehirlerde çalışan işçiler memleketlerine dönebilmek için uzun süren yolculuklara maruz kalıyor. Bu tatil dönemleri için hangi şirketin çalışanlarına kaç gün izin verdiği ise değişkenlik gösteriyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte atan ulaşım imkanlarıyla birlikte zaten nüfusu kalabalık olan Çin’de tatile çıkan vatandaşların sayısı da artıyor.

Tatile Çıkan VatandaşlarÇin Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu tarafından gelen açıklamaya göre; bu yıl yapılacak Bahar Festivalleri dolayısıyla hava, kara ve su taşımacılığında toplam seyahat edecek yolcu sayısının 3 milyar civarında olacağı tahmin ediliyor. Bunun yanında 10 Ocak-18 Şubat’taki tatil döneminde Çin’de yalnızca demir yolu aracılığıyla taşınan yolcu sayısının 440 milyonu bulacağı da edinilen bilgiler arasında.

1,4 milyar nüfusu bulunan ve dünyanın en kalabalık ülkelerinden olan Çin için bu rakam fazla gibi görünse de, yapılan tahminler kişiden ziyade “taşınan yolcu” sayısını ifade ettiğinden, rakam aslında kişi sayısına değil satılan bilet sayısına karşılık geliyor.

Çin Ulusal Gelişim ve Reform Komisyonu Sözcüsü Zhao Chenxin, düzenlediği basın toplantısında Çin’de bu yılki tatil döneminde bir önceki yıl olan 2019’a kıyasla trenle taşınan yolcu sayısının %8 artarak 440 milyona ulaşacağını aktardı.

Çin Tren YolculuklarıÇin’de vatandaşların kullanabileceği ulaşım araçlarının gittikçe arttığına işaret eden Chenxin, 2019 yılında toplam inşa edilen demir yolu hattının 8489 kilometre uzunluğunda olduğunu, bunun 5474’ünün yüksek hızlı hattan oluştuğunu kaydetti.

Bu yıl ülkedeki tatil dönemi boyunca 790 bin otobüsün ve 19 bin geminin yolculara hizmet vermek üzere faaliyette olacağı duyuruldu. Son alınan resmi rakamlara göre, Çin’in toplam demir yolu uzunluğu 139 bin kilometrede belirlendi ve bu rakamın da 35 bin kilometresini yüksek hızlı tren hatlarının oluşturduğu öğrenildi.

Çin Sivil Havacılık İdaresi Sözcüsü Wan Xiangdong, bu yıl tatil sezonunda ülkede havayolu aracılığıyla 79 milyon yolcunun taşınmasının öngörüldüğünü belirtti. Eğer belirtilen bu rakam gerçekleşirse, 2019 yılına kıyasla %8,4’lük artış gerçekleşmiş olacak.

Ülkede yurt içi ve yurt dışı bilet satış rakamlarının hareketlendiğini söyleyen Xiangdong; Japonya, Güney Kore, Tayland ve Vietnam gibi ülkelerin Çinlilerin tatil dönemlerinde en sık seyahat gerçekleştirdikleri yerler olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum