Yatırım yapmaya başla!

Çin’in 2019 Sanayi Üretim Hedefine Ulaşması için Zorlu Çabalara İhtiyacı Var

Çin'in Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre bu yılki hedeflere ulaşmak için büyük ve zorlu çabalara ihtiyaç var.
Çin’in 2019 Sanayi Üretim Hedefine Ulaşması için Zorlu Çabalara İhtiyacı Var

Washington ve Pekin arasında devam etmekte olan ticaret savaşı, Çin’in sanayi sektörünü de etkiledi. Tarifelerden kaçınmak isteyen birçok şirket ülke dışında üretim yapmaya başladı. Buna ek olarak ekonomideki yavaşlama da sektörün hedeflerine ulaşması için bazı zorlu çabalara ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Çin’in Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkenin 2019 yılı için belirlediği sanayi üretim hedefine ulaşılması bir zor görülüyor.

Çin'in Sanayi Hedeflerine Ulaşması ZorBakanlık, ticaret korumacılığının ihracat üzerine ağırlık vermesi ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için görünümün bulanıklaşması nedeniyle bu yılki sanayi üretim büyüme hedefine ulaşmak için zorlu çabalara ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Çin’in Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Xin Guobin, Pekin’de düzenlenen bir basın toplantısında; sürmekte olan reformlar ve ülkenin sanayi sektörünün yeniden yapılandırılmasının ilave zorluklar doğurduğunu dile getirdi.

Çin ekonomik büyümesi, ikinci çeyrekte yüzde 6,2’ye geriledi ve ABD’deki baskılar karşısında yurt içi ile yurt dışındaki talep düşüş gösterdi.

Çin Büyüme Hedefi DüştüPekin, 2019 büyüme hedefini yüzde 6 ila 6,5 arasında tutmaya devam edebileceğini ve faaliyeti artırmak için teşvik tedbirleri almaya devam ettiğini söyledi. Çin’in bu yıla ilişkin sanayi üretimi büyüme hedefi ise yüzde 5,5 ila 6,00 arasında gösteriliyor.

Çıktı artışı Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,0 ile 17 yılın en düşük seviyesine geriledi. Ancak Haziran ayında yüzde 6,3’e düzeyinde gerçekleşti. Yine de analistler, kazanımların sürdürülebilir olup olmadığından emin değiller. ABD-Çin ticareti savaşı hala devam ediyor ve yeni siparişler gösteren fabrika anketleri küçülmeye devam ediyor.

Üretimin yılın ilk yarısında %6 büyüdüğünü söyleyen Xin, endüstriyel ürün ihracatındaki büyümede büyük bir düşüş olması nedeniyle üretimi dengelemede hala ciddi zorluklar olduğunu belirtti.

Endüstriyel Ürün İhracatında DüşüşWashinton, Mayıs ayında Çin mallarına uygulanan gümrük tarifelerini keskin bir şekilde artırdığından beri ticari baskılar yoğunlaştı. İki taraf o zamandan beri ticaret müzakerelerine devam etmeyi ve daha fazla tarife uygulamamayı kabul etmiş olsa da bir anlaşma için ihtiyaç duyulan önemli meseleler üzerinde kaygı duymaya devam ediyor.

Uzun süren ticaret savaşı, bazı Çinli ve yabancı üreticileri komşu ülkelere kapasiteyi artırmaya ve Çin dışındaki tedarik zincirlerini yeniden inşa etmeye itiyor. Üretimin yerini değiştiren şirketler, normal ve pazar kurallarına uygun olduğunu söyleyen Xin, söz konusu hamlelerin Çin’in ekonomik büyümesi, işgücü piyasası ve endüstriyel iyileştirme üzerindeki etkisinin genel olarak kontrol edilebilir olduğunu sözlerine ekledi.

Xin, Güney Guangdong’da 588 yabancı üretici kapasitesini ayarlayıp Vietnam, Tayland veya Malezya’ya taşındığını, ancak eyaletteki tüm yabancı üreticilerin sadece %1,44’ünü oluşturduğunu belirtti.

Çin'den Çıkan Şirketlerin EtkisiBrifingde, üretimin yerini değiştirmek zorunda kalan şirketler üzerindeki baskının hafifletilmesine, kilit teknolojilerde atılımların ilerletilmesine ve Çinli firmaların şoklara direnç gösterme kabiliyetinin güçlendirilmesine yardımcı olunacağı da söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum