Yatırım yapmaya başla!

Ekonomik Desteklerle Çin’in İlk Yarı Mali Harcamaları Yüzde 10,7 Arttı

Çin'den gelen açıklamalara göre; Pekin'in ekonomiye verdiği desteklerle birlikte ülkenin ilk yarı mali harcamaları yüzde 10,7 oranında arttı.
Ekonomik Desteklerle Çin’in İlk Yarı Mali Harcamaları Yüzde 10,7 Arttı

Çin’in Maliye Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, ülkenin mali harcamalarının bir yıl öncesinin ilk altı ayında yüzde 10,7 oranında arttığı belirtildi. Devamında ise hükümetin yavaşlayan ekonomiye destek verme teklifinin altını çizdiğini söyledi.

Bakanlıktan bir yetkili olan Liu Jinyun tarafından açıklanan verilere göre; mali gelir, bir önceki yılın ilk yarısına oranla %3,4 artış kaydetti.

Mali Gelir Yüzde 3,4 ArttıLiu, “İlk yarıda, ülke çapında mali harcama büyümesi, gelir artışından önemli ölçüde daha hızlıydı ve kilit alanlarda yatırım için güçlü bir destek sağlandı,” dedi. Maliye bakanlığının verilerine göre; ilk yarıdaki mali harcama artışı, birinci çeyrekte yüzde 15’in üzerinde bir hıza işaret ediyordu.

Dünkü açıklanan büyüme rakamlarına göre; Çin’in ekonomik büyümesi 2019 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 6,2’ye düştü. Bu düşüşün nedeni ise ABD’nin ticaret baskıları karşısında yurt içinde ve yurt dışındaki talebin düşmesi şeklinde yorumlandı. Açıklanan veri, en az 27 yılın en zayıf büyümesine işaret etti.

Bakanlık, Çin’in vergi gelirlerinin bir önceki yılın ilk yarısına oranla yalnızca %0,9 oranında arttığını da açıkladı.

Çin Vergi Gelirleri Yüzde 0,9 ArttıVergi gelirlerinin ilk çeyrekte yüzde 5,4 oranında arttığı söylenirken, dönem boyunca vergi dışı gelirler bir önceki yıla göre yüzde 21,4 oranında artış kaydettiği görüldü. Bakanlıktan ikinci bir yetkili olan Hao Lei, merkezi hükümetin harcama kısıntısını hafifletmek için yerel yönetimlere fon transferleri düzenlediğini söyledi.

Hao, “Politikanın vergi ve ücret indirimleri üzerindeki etkisi nedeniyle bu yılın başından beri mali gelir artışı yavaşlıyor. Gelir ve harcama üzerindeki baskılar ise arttı,” ifadelerini kullandı.

Bakanlık ilk yarıda, yerel yönetimin toplam net tahvil ihracının 2.177 trilyon yuan (316,74 milyar dolar) olduğunu belirtti.

Toplam Net Tahvil İhracıBakanlık, net yerel yönetim tahvili ihracının Haziran ayında 717 milyar yuana yükseldiğini ve bu yılın şu ana kadarki oranının en yüksek olduğunu belirtti. Ancak yerel yönetimlerin özel tahvil ihracı konusunda rakamları açıklamadılar.

Pekin, bu yıl kilit altyapı projelerine fon sağlamak için yerel yönetimlerin özel tahviller satması için yaklaşık 2 trilyon yuan değerinde ve 2,15 trilyon yuan kote değerinde vergi indirimi yaptığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum