Yatırım yapmaya başla!

Çin 2019’un İlk Çeyreğinde Çelik Üretimini Ciddi Oranda Artırdı

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ülkesi olan Çin'in yılın birinci çeyreğinde üretim miktarını ciddi oranda artırdığı yorumları yapıldı.
Çin 2019’un İlk Çeyreğinde Çelik Üretimini Ciddi Oranda Artırdı

Çin ekonomisinin durumu hakkındaki endişeler arasında, Avustralya maden şirketi Fortescue, ülkeden gelen güçlü çelik üretimi verilerini yorumladı. Şirketin CEO’su Elizabeth Gaines, Çin’in özellikle ilk çeyrekte çelik üretiminde büyümenin gerçekten arttığını dile getirdi.

Dünya Çelik Birliği’nden gelen verilere göre; Çin’in küresel ham çelik üretimindeki payı 2017’de %50,3’ten 2018’de %51,3’e yükseldi.

Çin Ham Çelik Üretim Payını ArtırdıÇin, dünyanın en büyük çelik üreticisi ülkesi konumundadır. Gaines, “Geçen yıl Çin, rekor miktarda 928 milyon yon ham çelik üretti ve Mart çeyreğinde yüzde 9,9 artış kaydetti. Çin’deki müşterilerimizle yapılan görüşmelere dayanarak, çelik üretiminin bu yıl yüzde 3 ila 4 artacağını tahmin ediyoruz,” dedi.

Gaines, Çin limanlarındaki demir cevheri stoklarının 2017 yılının Ekim ayından bu yana en düşük seviye olan 136 milyon tona düştüğüne de dikkat çekti. Fortescue yöneticisi yavaşlama olabileceğini ancak deniz kaynaklı demir cevheri talebinin çok güçlü olduğunu vurguladı.

Gaines’in yorumları ülkenin imalat sektörünün beklenenden daha yavaş büyüdüğünün görülmesinin ardından geldi.

Ülkenin İmalat Sektörü Beklenenden Yavaş BüyüdüNisan ayında Caixin/Markit fabrika satın alma yöneticileri endeksi 50,2 seviyesinde gerçekleşti. Endeks, Mart ayında 50,8 seviyesindeydi ve analistler tarafından Reuters anketinde öngörülen 51 seviyesinin altında bir sonuç görüldü.

Özel Caixin anketinin sonuçları, Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun Nisan ayı resmi üretim PMI verisini yayımlamasının ardından, Mart ayındaki 50,5’ten 50,1’e düştüğü gözlendi. Reuters anketine katılan analistler ise bu göstergenin 50,5 seviyesinde kalmasını bekliyorlardı.

ABD ile ticaret anlaşması görüşmelerinde ise bugün Pekin’de Steven Mnuchin, Robert Lighthizer ve Liu He bir araya geldi.

Ticaret Temsilcileri Bir Araya GeldiDün akşam He ile Mnuchin bir akşam yemeğinde buluşurken, “güzel bir iş yemeği oldu” yorumları yapıldı. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile birlikte Mnuchin, Liu’nun gelecek hafta Washington’a müzakerelerin nasıl biteceği konusunda yapılacak bir tur görüşme için gitmesinden önce Pekin’de görüşmeler devam ediyor.

ABD’li yetkililer özel olarak bir anlaşma için uygulama mekanizmasının ve tarifelerin kaldırılması için zaman çizelgesinin en önemli noktalar olduğunu söylüyor. Çinli yetkililer ise icra mekanizmasını çok önemli gördüklerini kabul ediyor, ancak iki şekilde çalışması gerektiğini ve sadece Çin’e kısıtlamalar getiremeyeceklerini söylüyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum