Yatırım yapmaya başla!

Çin’in 2017 Yılındaki Yurt Dışı Yatırımları Son 15 Yılda İlk Kez Düştü

Bugün yayınlanan rapora göre Çin’in yurtdışı yatırımlarının 2017’de düştüğü belirtildi. Detaylar haberimizde;
Çin’in 2017 Yılındaki Yurt Dışı Yatırımları Son 15 Yılda İlk Kez Düştü

Bugün yayınlanan bir hükümet raporuna göre; Çin’in yıllık doğrudan yabancı yatırım çıkışları 2017’de ilk kez düştü. Düşüşün, dünyanın en büyük iki ekonomisinin sınır ötesi anlaşmalar konusundaki incelemelerini artırması üzerine gelmesi dikkat çekti.

Zira Pekin sermayenin kaçışını önlemek isterken Trump yönetiminin de ulusal güvenlik gerekçelerini öne sürerek Çinli şirketlerin ABD şirketlerine yatırım yapmalarının önüne geçtiği biliniyordu. Zaten geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan raporda da Çin’in ABD’deki yatırımlarını yılın ilk 5 ayında % 90 oranında azalttığı görülmüştü.

Çin’in yurtdışı yatırımlarının 2017’de azalması dikkat çekerken düşüşün iki dev ekonomi arasındaki gerilimden kaynaklanması gerçeği endişeleri artırdı.

Çin’in 2017'deki Yurtdışı Yatırımlarındaki Düşüş NedenleriÇünkü ABD’nin Çin yatırımlarını sınırlamasını takiben dünyanın en büyük iki ekonomisi de sınır ötesi anlaşmalar üzerindeki incelemelerini artırmaya karar vermişti. Kaldı ki bu engeller içinde, Çin’in ülkenin en büyük özel şirketlerinden Anbang Insurance Group’a el koyması, doğal olarak Waldorf Astoria otelinin de Pekin yönetiminin eline geçmesi de vardı.

Kısacası yaşanan gelişmelerin ardından Pekin sermayenin kaçışını önlemek istediği ABD’nin de Çinli şirketlerin ABD’lilere yatırım yapmasını engellediği aşikardı.

Çin’in 2017'deki Yurtdışı Yatırımı  İlk Kez Düştü!İşte bu noktada; Çin’in yıllık doğrudan yabancı yatırım çıkışlarının 2017’de düşmesi haliyle ilgi uyandırdı. CNBC’nin haberinde Çin’in yurtdışı yatırımlarının 2016’da 196.15 milyar dolarken, rakamın 2017’de % 19.3 oranında düşerek 158.29 milyar dolara gerilediği kaydedildi. Keza bu rakam, Çin Ticaret Bakanlığı, Ulusal İstatistik Bürosu ve Çin Devlet Döviz İdaresi (SAFE) raporuna göre 2002’ye kadar giden verilerdeki ilk düşüştü.

2002’den 2005’e kadar olan rakamlar, finansal olmayan doğrudan yabancı yatırımları kapsarken, 2006’dan sonraki rakamlarınsa tüm endüstrileri içerdiği söylendi. Söz konusu raporda ayrıca Çin’in ABD’deki yatırımlarının 2017’de 6.43 milyar dolara gerilediği, rakamın bir yıl öncesine göre % 62.1 oranında azaldığı bildirildi. Diğer taraftan, Avrupa’ya yapılan akışların 2017’de 18.46 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştığı, rakamın bir yıl öncesine kıyasla % 72.7 oranında yüksek olduğu vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum