Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Çin 1Ç21’de Baz Etkisiyle En Büyük GSYİH Artışına İlerliyor

2020’yi pozitif büyümeyle tamamlayan tek büyük ekonomi olan Çin, ilk çeyrekte baz etkisiyle rekor GSYİH artışı açıklamaya ilerliyor.
Çin 1Ç21’de Baz Etkisiyle En Büyük GSYİH Artışına İlerliyor

Pandeminin çıkış noktası olan Çin, Covid-19’a yönelik aldığı sıkı tedbirlerle çok tartışılsa da hastalığı hızla kontrol altına almayı başardı. Aynı zamanda ekonomisini de toparlayarak 2020’yi pozitif GSYİH büyümesiyle tamamlayan tek büyük ekonomi oldu.

Gelişmeleri takip eden gözlemciler, verileri baz alarak 2021’in ilk aylarında rekor rakamlar geleceğini takip etti. Sonuçta 2020’de virüs salgınlarını kontrol etmek için kilitlemeye giren ilk ekonomi olan Çin, ilk çeyrekte yüzde 6,8’lik tarihi daralma açıkladı.

Bu da çoğu ekonomist tarafından izlenen ana göstergeler için yıldan yıla karşılaştırmaların önümüzdeki birkaç ay içinde hızlı bir büyüme göstereceği anlamına geldi.
Çin GSYİH %2,3
Kaynak: SCMP

Bloomberg’in haberine göre Pantheon Macroeconomics Asya baş ekonomisti Freya Beamish, en iyi tavsiyenin kemerleri bağlamak olduğunu belirterek; “yıldan yıla bize işlerin nasıl geliştiği hakkında çok az şey söyleyecek” dedi.

Ekonomistler bahardan itibaren diğer büyük ekonomileri vuracak bir sorunla başa çıkmak için alternatif karşılaştırmalar yapıyorlar. Bazıları, Çin’in toparlanma hızını yavaşlatacak yıllık rakamlardan kaçınmak için aylık verilere güveniyor veya 2019’u temel alıyor.

Veri kayıtlarında ilk olarak endüstriyel üretim, perakende satışlar ve yatırımlarda bozulmaların ortaya çıkacağı söylendi. Bunlar genellikle aylık olarak yayımlansa da Çin Yeni Yılı tatilleri nedeniyle Çin, genellikle Ocak ve Şubat verilerini birleştirerek Mart ayında açıklar.

Ekonomist Adam Wolfe, bu duruma atıfta bulunarak geçtiğimiz Şubat ayında fabrika kesintileri nedeniyle, bu yılın ilk iki ayında sanayi üretiminin Aralık ayındaki seviyeden sabit kalsa bile yıllık büyüme oranının %25 olacağını söyledi.

İzlenmesi gereken en büyük şey, 16 Nisan’da yayınlanması planlanan ilk çeyrek GSYİH olacakken Bloomberg ekonomistlerine göre rakam bir yıl öncesine kıyasla %18,1’lik bir rekora ulaşabilir.
IIF Çin GSYİH Tahmini
Görsel Kaynak: Bloomberg

Çin’in koronavirüsü hızla bastırması, baz etkisinin Mart ayından sonra üç aylık verilerde azalacağı, ancak yıllık büyüme üzerindeki etkisinin devam edeceğinin sinyalini veriyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü’ne göre, GSYİH 2020’nin son çeyreğinde olduğu gibi 2021’in tamamı için aynı seviyede kalırsa, ekonomi yine de tüm yıl için %6,6 ortalama büyüme kaydedecek.

Bu, herhangi bir ülke için en büyük baz etkisi ve Çin’in geçen yılın sonundan salgın öncesi büyüme düzeylerine dönme yeteneğini yansıtıyor.

IIF Baş Ekonomisti Robin Brooks; “Çin, daralmanın sadece ikinci çeyrekte olduğu diğer birçok ülkenin aksine, 2020’nin ilk çeyreğinde Covid-19’una sahipti, bu, 2020 boyunca Çin’in GSYİH’si için dik bir yukarı eğimli profil sağlıyor, bu da istatistiksel geçişin çok yüksek olduğu anlamına geliyor” dedi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum