Yatırım yapmaya başla!

Cimrilik Yapmamanız Gereken 3 Harcama

Cimrilik Yapmamanız Gereken 3 Harcama

Günümüz koşulları insanları hep bir yerlerden tasarruf ederek yaşamaya yöneltiyor. Nitekim para yönetimi konusunda istediğimiz başarıyı yakalamak için bunun ne kadar gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bütçelerini akıllıca kontrol edenlere baktığımızda da zaten farkında olduğumuz bu gerçeğin pratikteki doğruluğunu da açıkça görebiliyoruz. Uzun lafın kısası, maddi anlamda başarı isteyen pek çok kişinin iş tasarrufa geldiğinde kemer sıkmayı iyi bildiğini ve bu yaklaşımı sayesinde de genel olarak kazançlı çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Evet, tasarruf yapmanın kişiye avantaj sağladığı konusunda hiç kimsenin bir şüphesi yok. Ancak şu da var ki, tasarruf sadece doğru yer ve doğru zamanlarda yapılırsa kişiye yarar sağlıyor. Diğer bir deyişle; yanlış yerlerde tasarruf yapmak, şiddetle kaçınılması gereken bir davranış. Çünkü bu şekilde davranıldığında kaş yaparken göz çıkarma durumunun yaşanılması işten bile değil. Tüm bunları düşünerek ben de size diyorum ki hali hazırda yapmış olduğunuz harcamalara ve tasarruf yöntemlerinize tekrardan bakmalısınız. Zira siz de yanlış yerlerden tasarruf etmeye çalışanlardan biri olabilirsiniz. Ki bu da size hem kısa hem de uzun vadede sadece ama sadece zarar getirecektir. Dilerseniz; aşağıdaki başlıklara göz atın ve hangi konularda cimrilik etmemeniz gerekiyormuş, hemen şimdi öğrenin.

Gıda Ürünleri!

Gıda Ürünleri!Evet, konu gıdaya geldiğinde elinizi cebinize atmaktan kesinlikle korkmamalısınız. Markası, üretim koşulları ve benzer nitelikleri güvenilir olmayan ürünleri tercih etmemeli, 3 kuruş daha az ödemek için sağlığınızı riske atmamalısınız. Ülkemizde merdiven altı ürün olarak da bilinen ürünlerden uzak durmalı, bu harcamalardan kısmanın size sadece zarar vereceğini anlamalısınız.

Peki, gıda ürünlerinde istediğiniz kadar harcama yapmak mı doğru olan? Elbette değil! Burada demek istediğim şey yalnızca sağlıklı beslenmeniz için gerekli olan ürünler konusunda cimrilik yapmamanız. Ama abur cuburlar, hazır ya da dondurulmuş gıdalar, asitli içecekler ve benzeri ürünlerde cebinizde akrep varmışçasına cimrilik yapabilirsiniz. Ki sağlığınız için hiçbir yararı olmayan bu ürünler için 1 kuruş harcamak bile bütçeniz için zararlı olacaktır.

Kozmetik Ürünleri!

Kozmetik Ürünleri!Yoksa siz de şu meşhur “bir milyonculardan” kozmetik ürünleri almak gibi hatalar yapıyor musunuz? Ucuz ucuz maskaralar, kapatıcılar, rujlar kullanıyor musunuz? Eğer siz de böyle hatalar yapıyorsanız, değiştirmeniz gereken bir para harcama alışkanlığınız var demektir. Çünkü iş kozmetik ürünlerine geldiğinde cimrilik yapmanız size hiçbir şekilde fayda getirmeyecektir. Neden mi? Aslına bakarsanız, nedeni çok açık ama ben yine de hatırlatayım. Öncelikle; ucuz kozmetik ürünleri için para harcamak paranızı çöpe atmaktan başka hiçbir anlama gelmemektedir.

Nitekim bu ürünler genellikle şişirilmiş ürünlerdir. Diğer bir deyişle; ambalajların büyük bölümü havayla doldurulmaktadır. Öte yandan; ucuz kozmetik malzemeleri sağlığınız için de risk oluşturmaktadır. Yani 50 liralık maskarayı 5 liraya alarak, size çok daha pahalıya patlayacak sağlık sorunlarına da davetiye çıkarmışsınız demektir. İşte tüm bu riskleri almamak için ucuz kozmetik ürünlerinden kaçınmalı, bu alanda ille de tasarruf yapmak istiyorsanız o zaman da satın almayıp evinizde çok daha ucuza yapabileceğiniz ürünler hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz derim.

Sağlıkla İlgili Harcamalar!

Sağlıkla İlgili Harcamalar!Sağlıkla ilgili harcamalardan kastım ise sigorta, muayene ücretleri, alınması gereken ilaçlar ve benzeri şeyler için yapmanız gereken harcamalarınız. Mesela; ülkemizde hasta olmasına rağmen sırf masraf çıkmasın diye kendi kendine iyileşmeye çalışan bir sürü insan olduğunu biliyorum. Ya da yine ilaç, muayene parası vermemek için evinde bulunan ilaçlarla bilinçsiz bir şekilde kendisine tedavi uygulayan sayısız kişi olduğunu. Evet, ne yazık ki bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir zamanda bile hala böyle bilinçsiz insanlar var. Ama siz onlardan biri değilsiniz. Ya da bundan sonra olmayacaksınız.

Çünkü sağlığınızla ilgili harcama yaparken cimrilikle değil de cömertçe davranmanız gerektiğini artık biliyorsunuz. Sigortanız için yatırmanız gereken paranın, doktorunuzun önerdiği tedaviler için cüzdanınızdan çıkması gereken miktarın ya da benzer harcamalarınızın boşa gitmediğinin ve bunlardan tasarruf etmenin size zarar vereceğinin artık farkındasınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum