Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimento Sektöründe İlk 4 Ayın Haberleri Kötü

TÜRKÇİMENTO, 2022 yılının ilk dört ayını kapsayan üretim ve satış verilerini açıkladı. Detaylar haberimizde…
Çimento Sektöründe İlk 4 Ayın Haberleri Kötü
HABER GİRİŞ

Çimento sektörünün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO, bu yılın ilk dört ayını kapsayan üretim ve satış rakamlarını paylaştı. Açıklanan verilere göre 2022 yılında geçen yılın aynı dönemine göre düşüş söz konusu.

TÜRKÇİMENTO üyelerinin çimento üretimi, 2022 yılının ilk dört ayında yıllık bazda yüzde 11,9’luk düşüşle 20,7 milyon tona kadar indi.

Düşüş, iç satışlarda da kendini gösterdi. Ocak-Nisan döneminde yüzde 17,9 gerilemeyle 14,4 milyon tona indi. Verilere göre 2022 yılının ilk çeyreğini kapsayan dönemde üretilen çimentonun yüzde 29,8’i ihracata konu oldu.

Çimento Sektöründe İlk 4 Ay
KAYNAK: TÜRKÇİMENTO

Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, Haziran ayından itibaren artan inşaat faaliyetlerini işaret ederek, sektördeki iç satışlarda bir hareketlenme beklediklerini ifade etti.

Yücelik, 2021 yılında yüzde 6 büyüyen çimento sektörüne bu yıl düşüşle başladıklarını, ilk altı aylık ihracat rakamlarını işaret ederek miktar bazında bir artıştan söz edilemeyeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Enerji maliyetlerindeki artışı “dramatik” olarak tanımlayan Fatih Yücelik, söz konusu artışların sektörü son derece olumsuz etkilediğini paylaştı. Haziran ayında başlayan hareketliliğe dayanarak, ikinci yarıdan itibaren ivme beklentisini paylaştı.

İhracat Oranları Düştü

İhracatçı Birlikleri, 2022 Ocak-Haziran dönemini kapsayan ihracat oranlarını açıkladı.

Çimento sektörünün toplam ihracatı değer bazında geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 28,9 oranında artarak, 614 milyon dolardan 791 milyon dolara çıktı. Ancak toplam ihracat miktarı yüzde 2,9 azalarak 15 milyon ton oldu. 15 milyon tonluk verinin 9,4 milyon tonu çimentodan, 5,6 milyon tonu klinkerden oluştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.