Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimento Fiyatları Durdurulamıyor! Enflasyonu 3’e Katladı

TTO Başkanı Olgun, artan çimento fiyatlarıyla ilgili değerlendirmelerini paylaşarak fahiş fiyatların nedenini açıkladı. İşte detaylar;
Çimento Fiyatları Durdurulamıyor! Enflasyonu 3’e Katladı
HABER GİRİŞ

Konut fiyatlarının rekor seviyelere gelmesinin ana nedenlerinden biri olan çimento fiyatları hızla artmaya devam ediyor. İzmir’de inşaat sektörünün lokomotifi olan Torbalı’da beton fiyatlarına yapılan zamlara tepki gecikmedi. Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Aldulvahap Olgun, sektördeki sıkıntıları değerlendirdi.

Olgun, hazır beton üreticilerinin kendi aralarında anlaşarak fahiş fiyat belirledikleri konusunda ellerinde ciddi belgeler olduğunu belirtti. Konuyla ilgili olarak Rekabet Kurumu’na başvuracaklarını paylaştı ve daha önce bu kartellerin fahiş zamlarına karşı mücadeleyi kazandıklarını aktardı.

İnşaat Meslek Komitesi ile bir araya gelerek toplantıda konuşan Olgun, hazır beton artı pompa fiyatının Aydın’da 1200 lira, Manisa’da 1250 lira, Kuşadası’nda 1150 lira, Torbalıda ise 1400 lira olduğunu ifade etti.

2022 yılında enflasyonun yüzde 64 olarak açıklandığını, buna rağmen bir önceki yıla göre yüzde 187 oranında zam yapan firmaların 2023’te fiyatları daha da artırdığını sözlerine ekledi.

Enflasyonun bir artış katsayısı olduğunu aktaran Olgun, hazır betondaki artışa bir anlam veremediklerini vurguladı. 2021 yılında 355 lira olan hazır beton fiyatının 2022’de yüzde 187 yükselerek 950 liraya çıktığını söyledi. 2022 Mart ayında 708 lira olan fiyatın 10 ayda 2 katı artarak 1500 lira civarına gelmesinin kabul edilemez olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kartelcilerin geçmiş yıllarda olduğu gibi yine müteahhitlerin belini bükmeye devam ettiklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.