Yatırım yapmaya başla!

Çiftlerin Parasal Anlaşmazlık Yaşadığının 5 Göstergesi

Çiftlerin Parasal Anlaşmazlık Yaşadığının 5 Göstergesi

Bazen para ile ilgili sorunlar yaşarız; ama çözmek neredeyse imkansız gibi gelir. Bu nedenle sorunlara ek olarak bir de depresyona gireriz ve her şey daha da kötüye gider. Oysaki para ile ilgili sorunların oldukça temel ve kolay çözümleri vardır. Bahanelerden kurtulmalı ve çözümlerin işe yarayacağına inanarak uygulamanız yeterli olacaktır. Kısa zamanda sorunların kolayca çözüldüğünü ve daha kaliteli bir yaşantınız olduğunu göreceksiniz.

Tek başınıza olduğunuz zaman oldukça basit bir şekilde parasal sorunlarla baş edersiniz. Ama bu işin içine bir başka kişi girdiğinde ve bu kişi de çok sevdiğiniz birisi olduğunda büyük tartışmalar ortaya çıkabiliyor. Çiftlerin birbirinin kararına katılmaması, yapılan finans planlarının reddedilmesi gibi karşı tarafın incinmesine neden olacak bazı sorunlarda yaşayabilirsiniz. Paranın beraberinde getirdiği sorunlar da, aile tartışmalarının büyük bir kısmını oluşturuyor.

Çiftler arasında çıkan para tartışmaları, bazen ciddi boyutlara ulaşmakta ve boşanmayla sonuçlanmaktadır. Bu nedenle tasarruf planı gibi bir düşünceniz ve geçim sıkıntınız varsa, birlikte hareket etmeniz gerekiyor. Kuralları birlikte koymalı ve birlikte uygulamalısınız. Yalnızca bir taraf değil, her iki taraf geçim sıkıntısını üstlenmeli ve her türlü zorluk paylaşılmalıdır.

Gelelim çiftlerin parasal anlaşmazlıklar yaşadığının 5 göstergesine;

1 Birbirinin Kararlarına Katılmamak

Birbirinin Kararlarına KatılmamakBir taraf elektrik faturasından tasarruf edilmesi gerektiğini düşünürken, diğer tarafın bunu kabul etmemesi ve inkar etmesi, büyük bir tartışmayı başlatabilir. Tasarruf yapmanız gerekiyorsa, tasarruf edeceğiniz noktaları birlikte belirlemeli ve birlikte karar almalısınız. Bu nedenle tüm gelir ve giderlerinizi bir listeye dökmek iyi bir çözüm olabilir.

Giderlerinizi listeledikten sonra ortak noktalar belirleyerek o noktalarda tasarruf edeceğinize söz vermelisiniz. Bunu yaparken birbirinize duyduğunuz sevgiyi ve böyle bir sorun nedeniyle birbirinizi kırmanın saçma olduğunu unutmayın. Aynı zamanda bu şekilde bir planı birlikte uygulamanın, evinizi daha da mutlu edeceğini bilmeniz gerekiyor.

2 Farklı Kişisel Harcamalar

Farklı Kişisel HarcamalarKişilerin birbirinden farklı kişisel giderleri olabilir. Hele ki, bir bay ve bayanın harcamalarının farklı olması son derece normaldir. Örneğin erkekler, kadınların kuaför masraflarına anlam veremez ve genellikle sorun yaratırlar. Aynı şekilde kadınlar da erkeklerin, araba ile ilgili harcamalarını anlamaz ve laf ederler. İşte bu şekilde parasal anlamda büyük bir sorun çıkabilir.

Bu noktada eğer para ile ilgili bir plan yapmanız gerekiyorsa, anlaşmaya varmalısınız. Birbirinizin kişisel giderlerini ve gerekliliklerini anlamalısınız. Bir kadının neden kuaföre gitmesi gerektiğini ve bir erkeğin araba ile ilgili harcamalarının nedenini birbirine anlatması gerekiyor. Bu şekilde bir ortak nokta bulunabilir. Tasarruf söz konusu olduğunda da iki tarafta kendi kişisel harcamalarından, mutlu bir yuvaya sahip olmak için vazgeçmesi gerektiğinin bilincinde olması gerekiyor.

3 Saklanan Sırlar

Saklanan SırlarÇiftlerin birbirinden sır saklaması ve hele ki birlikteliği etkileyen sırların saklanması, oldukça büyük bir sorundur. Evet, demeden önce sorulması gereken sorular isimli yazımızda bahsettiğimiz gibi evlendiğiniz zaman paranız da, borcunuz da ortak olmalıdır. Senin borcun, benim param gibi konuşmaların yapılmaması gerekiyor. Ayrıca borç veya elde edilen gelir gibi durumları da birbirinizden saklamamalısınız.

Tarafların ne kadar kazanıp ne kadar gideri olduğundan haberdar olması gerekiyor. Bir borç varsa açıkça konuşulmalı ve çözüm üretilmelidir. Sır gibi saklayarak bir çözüm üretemezsiniz. Genellikle kadınların bu konuda akılcı çözümleri varken, erkekler bu konuda daha fazla sır saklıyor. Borç veya geçim sıkıntıları ile ilgili sorunları sır gibi saklayarak kendi çözmeye çalışır; ama sonuçta kendini veya eşini suçlayarak tartışmalara yol açabilir.

4 Giderlerin Paylaşılmaması

Giderlerin Paylaşılmaması“Erkek adam değil, çalışacak bana bakacak” gibi oldukça kötü bir düşünce ile bu sorun ortaya çıkabilir. Genellikle ataerkil bir toplum olduğumuz için erkeklerin para kazanıp evi geçindirmesi gerektiği söylenir. Ama yuvayı dişi kuş yapar sözü de unutulmamalıdır. Erkeğin eve getirdiği paranın yönetiminde kadının da sorumlulukları vardır. Evi geçindirme işini tamamen erkeğe bırakmak, bir süre sonra boşanmaya davetiye çıkarır. Özellikle de yükün altından artık kalkamayacak duruma gelen erkekler de, ileri depresif bozukluklar meydana gelebilir.

Yapılması gereken ise çiftlerin ikisinin de evin gelir ve giderini paylaşmasıdır. İki tarafta çalışıyorsa, giderleri bölüşmeleri gerekiyor. Bir taraf çalışmıyorsa, buna çözümler getirebilir ve bir gelir elde edebileceği gibi evin yönetimi sağlayarak giderlerin azaltılmasında rol oynayabilir.

5 Para Konularında Sinirlenmek

Para Konularında SinirlenmekEşinizle para ile ilgili bir konuşma yapmanız gerekiyor; ama agresifleştiği için yapmıyor olabilirsiniz. Bu konuda anlayışlı olmalısınız ve bu konuda neden sinirlendiğini öğrenmelisiniz. Para ile ilgili konularda bir tarafın suçlanması veya geçim sıkıntısı nedeniyle agresifleşmek, bir çözüm getirmez. Daha büyük sorunları da beraberinde getirir. Oysaki bu konuda birbirinize destekçi olduğunuzu hissettirmelisiniz. Eşiniz geçim sıkıntıları ile ilgileniyor; ama sizin ruhunuz duymuyorsa, büyük bir yanlış yaptığınızın ve sorunun aslında sizde olduğunun bilincine varmalısınız.

Para ile ilgili konuşmalar oldukça hassastır ve doğru kelimelerin seçilmesi gerekmektedir. Birbirinizi kıracak tavırda bulunmanız veya bir söz söylemeniz tamiri olmayan sorunlara neden olabilir. Bu nedenle sakin bir şekilde bu konuşların yapılması, bir tarafın değil iki tarafından suçlu olduğunu bilmesi ve hatalarını kabul etmesiyle sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ev Ekonomisi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum