Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çiftçilere Destek Miktarı Artıyor

Kirişci, Bakanlığın resmi sitesinde yapılan destekler ve yatırımlar ile ilgili bilgiler verdi ve ulusal katkı miktarını artıracaklarını paylaştı. İşte detaylar,
Çiftçilere Destek Miktarı Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, kırsal kalkınma desteği için başvuru şartlarında değişikliğe gidildiğini açıkladı. Amaçlarının, daha fazla projenin destekten yararlanmasını sağlamak olduğunu ve program bütçesindeki ulusal katkı miktarını yükselteceklerini paylaştı.

Kirişci, Kırsal Kalkınma Programı’nın 11. Çağrısı çerçevesinde, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) sunulan proje başvurularında istenilen destek tutarının yaklaşık olarak 8,3 milyar lira olduğunu söyledi. Mevcut bütçenin sadece 65 ve üzeri sıralama puanına sahip olan başvurular için yeterli olacağını öne sürdü.

Ulusal katkı miktarını artıracaklarını belirten Bakan, bu kararın 30 ve 65 arasında sıralama puanına sahip diğer başvuruların da desteklenmesi amacıyla alındığını dile getirdi.

Üretimin ve istihdamın daha da artırılması amacıyla 11. Çağrı kapsamında kırsal bölgelerde yapılacak yatırımlara yaklaşık 5,5 milyar hibe ile 10 milyar lira yatırım gerçekleştireceklerini vurguladı. Desteklerle üretimi ve istihdamı daha da artırmayı hedeflediklerini, Kuruma proje sunan girişimcilerin mağduriyetlerinin önüne geçeceklerini kaydetti.

Türkiye’nin kırsal alanlarında yeni çalışma alanları yapacaklarını ve bunun istihdam olanaklarını artıracağını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üretici sayısını artırmak niyetiyle destek için gereken puanı 65’ten 30’a düşürdüğünü belirten ifadelerini hatırlattı.

21 Bin 43 Projeye Destek Sağlandı

Bakanlık sitesinde yer alan bilgilere göre şu ana kadar program bünyesinde toplam 21 bin 43 projeye destek sağlandı. Bu desteğe ilişkin yatırım tutarının 15 milyar 545 milyon 873 bin 418 lira olduğu açıklandı.

Ödenen hibe tutarının ise 8 milyar 281 milyon 837 bin 491 liraya ulaştığı kaydedildi.

Söz konusu destekler kapsamında en fazla kaynak süt üreten tarımsal işletmeler için kullanıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın