Yatırım yapmaya başla!

Çiftçinin Finansman Sorununun Çözümü için Kredi Faiz Oranları Düşürülmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar üreticilerin sorunlarına değinerek, finansman sorununun çözülmesi için banka kredi faiz oranlarının indirilmesi gerektiğini söyledi.
Çiftçinin Finansman Sorununun Çözümü için Kredi Faiz Oranları Düşürülmeli

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) 27. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Şemsi Bayraktar, üreticinin sorunlarına değindi. Siyaset kurumlarına ve hükümete çiftçilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini sunduklarını söyleyen Bayraktar, finansman sorununda çözüme ulaşmak için tarımsal kredilerde uygulanan faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Bayraktar: Çiftçinin finansman sorununun çözümü için Ziraat Bankası %16’ya çıkardığı tarımsal kredi faizlerini yeniden %8-11’e indirmeli.

Şemsi BayraktarBaşta bankaların çiftçi kredilerinde uyguladığı faiz oranlarına değinen Bayraktar, %26 faiz uygulayan Tarım Kredi Kooperatiflerinin de aynı şekilde düşürmesi gerektiğini belirtti. Tarımla ilgili her çalışmanın öncelikle çiftçileri ilgilendirdiğini, birlik olarak çiftinin yararına olan her türlü politikayı destekleyip, zararına olacak her durumun da karşısında olacaklarını dile getirdi.

Tarımda her türlü projenin çiftçi ve ihracat odaklı olması gerektiğini, bu alandaki istihdamın son bir yıl içerisinde 300 bin kişi azaldığını aktardı. Çözümün tarım Bağ-Kur primlerinin indirilmesine bağlı olduğunu söyleyen bayraktar, buna ek olarak çiftçiye her yıl içim 90 gün yıpranma payı verilmesi gerektiğini ekledi.

Bazı girdilere yıllık artış oranının %115’i aştığını söyleyen Bayraktar, çiftçinin tarlada kalması için her türlü kolaylığın sağlanması gerektiğini söyledi.

Çiftçi Tarlada KalmalıArtan maliyetler sebebiyle çiftçinin her geçen gün daha da zorlandığını ve enflasyonun sorumlusunun çiftçiler olmadığını belirten Bayraktar; “Bu girdi fiyatlarıyla, faizlerle, enflasyonla, ithalat izinleriyle, alım fiyatlarıyla üretim kolay değil. Çiftçimizin sorunlarını çözemezsek, gıda fiyatlarını daha çok konuşuruz. ” dedi.

Arazi parçalanmasının önlenmesi, sulanabilir alanların artırılması ve toplulaştırma gibi konularda çalışılması gerektiğini, bazı kalemlerde uygulanan KDV oranlarının da düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Son 30 yılda Türkiye’deki tarım alanları 4,7 milyon hektar azaldı.

Tarım Alanları AzaldıGirdi maliyetlerinin artması ve karlılığın düşmesiyle çiftçiler tarlalarını bırakmaya başladı. Son yıllarda ise bu oranlarda ciddi oranda artış gerçekleşti. Çiftçiyi ne yapıp edip tarlada tutmamız gerektiğini söyleyen Şemsi Bayraktar, gübre ve yem olmak üzere diğer girdilerde de KDV oranlarının düşürülerek, çiftçiye destek olunması gerektiğini altını çizdi.

Ek olarak tarımsal desteklerdeki stopaj kesintisinin de kaldırılması gerektiğini aktardı. Üreticilerin bankalara ve kooperatiflere olan tarımsal kredi borcunun 110 milyar lirayı aştığını, bunun yaklaşık %37’sinin Ziraat Bankası’na ve Tarım Kredi Kooperatifleri dışındaki bankalara ait olduğu bilgisini verdi.

Söz konusu kredilerin hafiflemesi için %16’ya çıkarılan faiz oranlarının, %8-11 arasına indirilmesi gerektiğini vurguladı.

Faiz Oranları DüşürülmeliÇiftçinin düşük faizli kredi ihtiyacının tamamının karşılanması gerektiğini belirten Bayraktar, diğer kamu bankalarının da Hazine destekli düşük krediler vermesini talep etti. Ek olarak bu kredilerden; hayat sigortası, masraf, komisyon ve tarım sigortası gibi kalemlerin istenmemesini, limit tahsis masrafının ve ipotek bedelinin kaldırılması gerektiğini aktardı.

“Tarım sigortası kapsamında halen yer almayan risklerin yaşanması durumunda çiftçimizin zararlarını karşılayacak şekilde destekleme yapılmalıdır.” diyen Bayraktar, hayvancılıktaki yem fiyatlarının yüksek olması konusuna da değindi. Süt fiyatlarında istikrar sağlanmadığı sürece, Türkiye’nin eti yüksek fiyattan alacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum