Yatırım yapmaya başla!

Bir Konkordato Haberi de Çift Geyik Karaca’dan Geldi

Türkiye'nin içinden geçtiği darboğaz, birçok köklü şirketin konkordato ilan etmesine neden oldu. Bu şirketler listesine şimdi de 102 yıllık Çift Geyik Karaca girdi...
Bir Konkordato Haberi de Çift Geyik Karaca’dan Geldi

Türkiye’de tekstil sektöründe 102 yıllık tecrübesi ve 750’e yakın çalışanı ile Çift Geyik Karaca da konkordato ilan eden şirketler listesine girdi. Türkiye’nin en eski tekstil ve moda markalarından biri olan Çift Geyik Karaca, 200’e yakın satış noktası ve yıllık 10 milyona yakın ziyaretçisiyle hizmet veriyor. Geçen açıklamalara göre konkordato gerekçesi ise ülkenin içinden geçtiği darboğaz…

Çift Geyik Karaca; likidite sıkışıklığı, döviz kurundaki artış, AVM kiralarındaki yükseliş ve yüksek faiz nedeniyle konkordato ilan etti.

Çift Geyik Karaca Konkordato NedeniDava dilekçesinde şirketin döviz cinsi kredilerinin mali dengeyi bozduğu kaydedilirken, başvurunun Çift Geyik Karaca Giyim AŞ. ve Narin Triko Tekstil ile iki şirketin sahibi Hasan, Hüseyin, Cüneyt ve Fethi Güneş kardeşler için yapıldığı bilgisi alındı. Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davada, yaşanan mai dar boğaza işaret edildi.

Türk tekstil sektöründe ilk ihracat yapan şirket olarak kayıtlara geçen markanın toplamda 171 milyon liralık borcu olduğu biliniyor.

171 Milyon Liralık BorçKonkordato kararı verilmesiyle birlikte faaliyetlerin etkin bir şekilde sürdürüleceği kaydedilirken; döviz cinsinden alınan krediler, AVM kiralarındaki yükseliş, perakende satışlardaki gerileme ve bankaların kredi limitlerini kullandırmaması ile şirketin mali yapısının olumsuz etkilendiği gerekçeleri mahkemeye sunuldu.

Yapılan açıklamada, kısa vadeli ödemelerde yaşanan sıkıntıların üstesinden gelmek ve çalışanları, tedarikçileri, iş ortakları ile diğer paydaşları zorlu süreçten korumak amacıyla kararın aldığı da vurgulandı. Ticari faaliyetleri korumak ve sürdürülebilir bir ödeme yapısı ortaya koyabilmek için 26.12.2018 tarihi itibarıyla talebin iletildiği ve tedbir kararı alındığı açıklandı.

Yüzde 100 milli sermayeli olan Çift Geyik Karaca, önemli triko üreticilerinden olan Narin Grup bünyesinde yer almaktadır.

Narin Grup Bünyesinde Faaliyet GösteriyorAvrupa ve Ortadoğu’da geniş bir müşteri hacmine sahip olan Narin Grup da Türkiye’nin yüzde 100 milli sermayeli şirketlerindendir. Çift Geyik Karaca ise 1917 yılında Bandırma’da kurulup, 1932 yılında Alameti Farika Kanunu ile marka tescilini almıştır. 1961 yılında ise yurt dışına ihraç edilen ilk Türk tekstil markası olarak tarihe geçmiştir. 1960’ların sonlarında ise 5 kıtada 36 ülkeye ihracat yapan bir organizasyon haline gelmiştir.

Aralık ayının ortasında Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konkordato ilan eden şirket sayısını açıklamıştı. 294’ü anonim, 552’si limited olmak üzere toplam 846 şirketin konkordato ilan ettiğini söyleyen Pekcan, 2018 yılında 214 bin 113 esnafın işyeri açtığını, 96 bin 851 işyerinin ise kapandığını ifade etmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum