Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CIA: Putin’in Vahşi Saldırganlığını Gizlemesini Zorlaştırdık

Rusya’nın Ukrayna konusundaki tutumunu değerlendiren CIA Direktörü Willam Burns, Putin’in hesaplarının yanlış olduğunu söyledi.
CIA: Putin’in Vahşi Saldırganlığını Gizlemesini Zorlaştırdık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Willam Burns, Rusya – Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirme yaptı.

“Şu gri saçlarımın çoğunu Vladimir Putin’in Rusya’sıyla uğraşmakla ağarttım” diyen Burns, 15 yıl önce ABD’nin Moskova Büyükelçisi olduğu yıllarda, Rusya Devlet Başkanı Putin’de hırs, güvensizlik ve intikam duygusu gözlemlediğini söyledi.

Putin’in Rusya üzerindeki hakimiyeti arttıkça risk iştahının da arttığını ifade etti. ABD’nin geçen sonbaharın başlarında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yeni ve büyük bir işgal planı hazırladığına dair bilgi toplamaya başladığına dikkat çekti.

Konuşmasında, “Putin’in özellikle Ukrayna konusundaki amansız kararlılığını asla küçümsememeyi yıllar içinde öğrenmiştim. Kasım ayının başlarında Başkan Biden, Putin’e ve en yakın danışmanlarından birkaçına, onun savaş planlaması konusundaki endişelerimizin derinliğini ve Rusya’nın bu planı uygulama girişiminin sonuçlarını doğrudan iletmek için Rusya’ya gitmemi istedi. Duyduklarım beni rahatsız etti.” sözlerine yer verdi.

O zamanlar Ukrayna için net bir karar vermediğini ancak daha sonra Ukrayna’nın yönünü şekillendirmek için zamanının daraldığını düşünerek operasyona odaklandığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Putin’in Avrupa ülkelerinin dikkatinin kendi iç siyasetleri ve risklerden dolayı dağıldığını düşündüğünü ancak bu hesapların yanlış olduğunu kanıtladığını ifade etti.

Savaş sürecinde ABD istihbaratının kritik bir rol oynadığını, Ukrayna ile istihbarat paylaşmaya devam edeceğini açıkladı. Biden’ın bazı sırların açıklanması için benzeri görülmemiş adımlar attığını böylelikle Putin’in nedensiz ve vahşi saldırganlığının gerçeğini gizlemesini zorlaştırdıklarını aktardı.

Rusya’nın sivillere karşı aşırı şiddet kullanacağı konusunda hiçbir şüphesinin olmadığını dile getiren Burns, Moskova’nın geçmişte de binlerce sivilin ölümüne yol açan operasyonlar düzenlediğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın